Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Anthrax

Anthrax


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Anthrax Yazıcıya Gönder
80'lerin başlarında Amerika'da Yeni Dalga İngiliz Heavy Metalinden etkilenen pek çok önemli grup kuruldu. Bunların arasında en önemlileri Twisted Sister, Motley Crue, Manowar ve tabiki Anthrax'tı.

Anthrax 1981 yılında Scott Ian ve Dan Lilker adında iki gitarist tarafından kuruldu. New York'taki Bayside okulundan sınıf arkadaşı olan bu ikili daha önce de çeşitli gruplarda çalmış, sahne tecrübesi olan müzisyenlerdi. Bu ikiliye sonraları Dave Weiss, Paul Kahn ve John Connely de katıldı ve kadro tamamlanmış oldu. Ama sorunlar daha baştan başladı. Bazı grup üyeleri, Scott ve Dan'in bir grup kuracak kadar kapasitelerinin olmadığını düşünüp grubu terketti. İkili yine de Neil Turbin'in seslendirdiği üç parça (Sin, Antichrist, Haunting Dog) yaptı ve kaydetti.

Bir kaç kadro değişikliği sonunda, şu anda halen Anthrax'ın bateristi olan Charlie Benante ve uzun süre grupta çalan ritim gitarist Danny Spitz kadroya katıldı. Bu sırada John Zazula adında bir menajer gruba ilgi duymaya başladı, bu menajer sonraları karısıyla beraber Megaforce Records'u kurdu. Hızla büyüyen şirket Metallica'yı ve ardından Anthrax'ı himayesi altına aldı. İlk single'ları olan 'Soldiers of Metal'i hazırladılar. Bu single iki haftada üçbin adet sattı. John Zazula gruptaki ışığı gördü ve anlaşmayı uzattı. Ardından da onları Metallica ve Raven ile beraber bir turneye yolladı.

Grup 1984 yılında çıkış albümleri 'Fistful Of Metal'i yaptı. Ultra hızlı rifflerle dolu thrash ve speed metal arası soundları büyük ilgi gördü. Grubun şarkı sözleri de şeytan, cadı gibi abuk subuk uçuk temalar yerine günlük hayatın problemlerinden oluşuyordu. Bu albümden sonra Dan Lilker grubu bıraktı ve yerine Charlie'nin yeğeni Frank Bello geldi. Frank 2004'e kadar Anthrax'ın değişmez bas gitaristi oldu.

Bir kaç konser deneyiminden sonra Neil Turbin'in hayran kitlesine karşı gösterdiği ukala tutum onun gruptan kovulmasına sebep oldu ve grup bir kaç ay vokalistsiz kaldı. Bir şans eseri, (müzik firmalarıyla aynı adı taşıyan) Megaforce grubunun vokalisti Joey Belladona ile tanıştılar ve zar zor kadrolarına dahil ettiler. 1985 yılında ikinci albümleri 'Armed And Dangerous' çıktı. Albüm sonrası Angel Steel ve Overkill ile beraber Metal Hammer Road Shows festivaline katıldılar. Bu albüm Island Records'un oldukça dikkatini çekti ve grup Megaforce'u bırakıp bu şirkete geçti. Zaten neredeyse hazır olan üçüncü albümleri 'Spreading The Disease'e son bir rütuş çektiler ve aynı sene bu albümü de çıkardılar.

Anthrax boş durmuyordu, yeni bir albüm daha yaptılar. Bu albümün adını 'Anthrax Kills' olarak belirleseler de firmanın isteği üzerine albümün adı 'Among The Living' oldu ve 1987 senesinde piyasaya çıktı. Albüm Anthrax için büyük bir sıçrama oldu çünkü parçalar sadece müzikal anlamda değil, şarkıların temaları olarak ta hayli şaşırtıcıydı. 'Among The Living' şarkısı Stephen King'in The Stand kitabından, 'I am the Love' parçası Judge Dreadd adında bir çizgifilm karakterinden, 'Efilnikufesin N.F.L' parçası ise Blues Brothers lideri John Belushe'nin aşırı dozdan ölümünden esinlenmişti. Bu başarılı albümden sonra yine (çoğu kardeş grupları Metallica ile olan) pek çok Avrupa turuna çıktılar.

12 Eylül 1988 tarihinde 'State of Euphoria' albümü çıktı. Albümde Anthrax'ın 'Make Me Laugh', 'Schism', 'Antisocial', 'Now It's Dark' gibi en sevilen parçaları bulunuyordu. Albümden bir sene sonra grup İngiltere'ye gitti ve 'Headbangers' Ball' festivalinde çaldı. Bu canlı performans gruba tüm Avrupa kıtasının kapılarını açtı. Mötley Crüe, WhiteSnake, Iron Maiden, Metallica, Halloween, King X gibi devlerle turnelere çıktılar. Parçalarını tüm Avrupa'da canlı canlı çaldılar.

1989'un sonlarında yeni albümleri 'Persistence Of Time' için çalışmaya başladılar. Albüm 1990'da çıktı. Bir sene sonra da 'Attack Of The Killer Bees' EP'si geldi. Bu EP'de Public Enemy ile birlikte söyledikleri 'Bring The Noise' parçası da bulunuyordu. Aynı rap grubuyla bir turneye çıktılar.

Island Records'la yollarını ayıran grup Elektra şirketiyle anlaştı. Bu arada Joey Belladona Anthrax'a olan ilgisini kaybetti ve gruptan çıkarıldı. Yerine Armored Saint'in vokalisti John Bush geldi ve grubun sonraki üç albümü olan 'The Sound of White Noise', 'Stomp 442' ve 'Volume 8'in vokalini yaptı. Bu üç albüm oldukça başarılıydı ve gerçek Anthrax müziğini içeriyordu ama müzik şirketleri Elektra ve Ignition'ın promosyon yetersizlikleri yüzünden gölgede kaldı.

Son albümü ünlü Nuclear Blast Records etiketiyle 2003 yılında piyasaya çıkan 'We've Come For You All' olan Anthrax'ın 1981'den bu yana süren müzik hayatı halen devam ediyor. Grubun son olarak yine Nuclear Blast etiketiyle çıkan 'Music Of Mass Destruction' DVD'si de mevcut