Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Grup Af

Grup Af


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Grup Af Yazıcıya Gönder
Adını grubun iki solisti, Asrın Tuncer ve Ferit Tuncer'in başharflerinden alan AF, 1990 yılında kuruldu. Grubun dört kişilik ilk kadrosunda yer alan diğer iki isim; Emre Irmak ve Barış Yıldırım oldu. Uzun yıllar rock barlarda sahne alan grup ilk albümünü 1996 yılında çıkardı. Bu albümün ardından Emre Irmak ve Barış Yıldırım'ın gruptan ayrılması ve Levent Atlıer, Berk Evren, Murat Bekin, Serkan Özgen'in katılmasıyla sahne performanslarını güçlendirdiler. Grup üyelerinin kısa özgeçmişleri şöyle:
Asrın Tuncer (Vokal): 25 Mayıs 1973 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Radyo-TV Bölümü'ne girdi. AF'tan önce çeşitli gruplarda solistlik ve bas gitaristlik yaptı. Ardından çocukluk arkadaşı Ferit ile AF'ı kurdu. Kendisini fevrî, çalışkan ve hırslı olarak tanımlayan Asrın'ın beğendiği isimler arasında Metallica ve Bruce Springteen yer alıyor.

Ferit Tuncer (Vokal): 13 Nisan 1974'de İstanbul'da dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında gitar dersleri alarak müziğe ilk adımını attı. 1985-1990 yılları arasında çeşitli gruplarda solistlik yaptı. AF'ın iki kurucusundan biri olan Ferit, karamsar, tembel ve içe dönük bir yapısı olduğunu belirtiyor. Daha çok yetmişli yılların müziğini ve Judas Priest gibi eski rock gruplarını beğeniyor.

Levent Atlıer (Klavye): 17 Aralık 1971'de İstanbul'da doğan Levent, oniki yaşında piyano çalmaya başladı. Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. İstanbul'un hemen hemen tüm barlarında profesyonel olarak müzisyenlik yaptı. Müzik ayrımı yapmadığını ve her türden hoşlandığını söyleyen Levent'in gelecekteki planları arasında bir müzik stüdyosu açmak yer alıyor.

Berk Evren (Bas Gitar): 2 Eylül 1973'de İstanbul'da doğdu. Onbeş yaşından beri bas gitar çalıyor. Profesyonel olarak müziğe başlaması lise yıllarında kurduğu rock gruplarıyla oldu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Berk, AF'tan önce Özlem Tekin'le çalıştı. Dream Theatre ve Queensryche en çok beğendiği gruplar. 1997 yılında gruba dahil oldu. Murat Bekin (Davul): 13 Haziran 1968 Ankara doğumlu. 1986 yılından itibaren Ankara'da çeşitli amatör gruplarla çalıştı. Ankara ve İstanbul'da bir çok rock grubuyla birlikte sahne aldı. Bir süre Özlem Tekin'le çalıştıktan sonra 1997'de gruba katıldı. Sinirli, aynı zamanda neşeli bir mizaca sahip olduğunu belirten Murat, new age türü müziklerden ve Rush, Genesis, Yes gibi gruplardan hoşlaniyor.

Taner Tanrıöver (Gitar): 19 Ekim 1972'de İstanbul'da doğan Taner, uzun yıllar boyunca Avusturya'da yaşadı. 1997 yılında gruba katıldı. Her türlü rock müziği dinlemekten zevk aldığını belirten Taner'in bilim kurgu türünde henüz yayınlanmamış bir kitabı yer alıyor.AF, kendi adını taşiyan ilk albümünü 1996 yilinda çikardi.

Prodüktörlügünü Şehrazat'ın yaptığı albüm; "Af Çıkıyor', "Kızancıklar' ve "Taş Gibi' şarkilariyla büyük begeni kazandi. Ikinci albümleri "AF II"le altı kişiye çıkan kadroları ve kendi tarzlarındaki başarılı performanslarıyla müzik dünyasındaki yerlerini pekiştirdiler. Prodüktörlüğünü Atilla Binatlı ve aranjörlüğünü Kaveh Bahçeban, Tamer Özkan ikilisinin yaptığı albümde on şarkıya yer verdiler. Barış Manço'ya ait iki parçayı yorumladılar. Barış Manço'nun o zamana kadar on yedi dilde yorumlanan ünlü şarkısı "Nick The Chopper"ı yine Barış Manço'nın yazdığı sözlerle ve "Evelallah" ismiyle ilk defa Türkçe yorumladılar. Diğer Barış Manço şarkısı "Lambaya Püf De"ye yeni bir yorumla hayat verdiler. Kendi tarzlarında yorumladıkları "Yandım Ateşinde', "Olmaz Olmaz" gibi anonim türkülerde müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Her iki albümünde de Anadolu motiflerini rock tarzıyla harmanlayan grup, kendi stillerini yaratarak pop müzikte yeni bir akım başlattı. Mesaj kaygısı taşımayan, mesaj verme gibi bir misyonu yüklenmediklerini söyleyen AF üyeleri, kendilerini kitle sanatçıları olarak değerlendirerek kitlelere şarki söylemek, onları eğlendirmek ve çoşturmak için varolduklarını vurguluyorlar. Müziklerindeki en önemli unsurlardan birinin ise erotizm olduğuna dikkat çekiyorlar. AF, ikinci albümleri 'AF II' ile 1997 Kral TV Müzik Ödülleri'nde ‘Yılın En İyi Grubu' ödülünü kazandı.