Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mikhail Tal

Mikhail Tal


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Mikhail Tal Yazıcıya Gönder
Mihail Nehemyeviç Tal (Let. Mihails Tāls, Rusça Михаил Нехемьевич Таль) (9 Kasım 1936 - 28 Haziran 1992), Letonya'nın Riga şehrinde doğan Tal, sekizinci dünya satranç şampiyonudur. 1960 yılında Mihail Botvinnik'i yenerek bu unvanı kazanmış, ertesi yıl, 1961'de yine Botvinnik'e yenilerek unvanı devretmiştir.

Satranç oyununun en tipik atak oyuncusu olarak tanınır. Hayal gücü çok geniş ve güçlü ataklarıyla pek çok başarı kazanmıştır. Satranca yaklaşımı oldukça pragmatik olan Tal, pek çok oyunu rakiplerinin karmaşık pozisyonlarda doğru savunmayı bulamaması sayesinde kazanmıştır. Yine de bu oyunlar seyircilerde hayranlık ve heyecan yaratmıştır. Tal ayrıca önemli satranç yazarları arasındadır. Satranç otoriteleri tarafından tüm zamanların en büyük hücum oyuncusu olarak olarak kabul edilmiştir.

Mikhail Tal çoğunlukla böbrek problemleri için sık sık hastaneye yatırılmak zorundaydı. Sonunda hastalıklı böbreklerinin biri çıkarıldı. Tal sıkı bir içkiciydi ve morfine bağımlıydı. Tal, 28 Haziran 1992'de Moskova'da bir hastanede böbrek yetmezliğinden öldü.