Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Robert Coleman Richardson

Robert Coleman Richardson


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Bilim insanları

Robert Coleman Richardson Yazıcıya Gönder
Robert Coleman Richardson (26 Haziran 1937, Vaşington D.C. doğumlu) "helyum-3'ün üstünakışkanlığını keşfettikleri için" David M. Lee ve Douglas D. Osheroff ile birlikte 1996 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Amerikalı fizikçidir.

Günümüzde fizik dalında Floyd Newman Profesörü ve Araştırma Dekan Yardımcısı olarak Cornell Üniversitesi'nde görev yapmaktadır.

Washington-Lee Lisesi 'nden mezun oldu. 1958 yılında lisans, 1960 yılında yüksek lisans eğitimini Virginia Tech'te yaptı. 1965 yılında Duke Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

Geçmiş deneysel çalışmaları çok düşük ısılardaki fiziksel fenomenler alanına odaklanmıştır. 1996 yılında helyum-3'ün üstünakışkanlığını keşfettikleri için David Morris Lee ve Douglas Osheroff ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı.

1962 yılında Betty McCarthy ile evlenmiştir ve bu evlilikten iki kızı vardır: Jennifer (d. 1965) ve Pamela (d. 1966).

Ayrıca Richardson Amerika'da en yüksek izcilik rütbesi olan kartal izci rütbesine sahiptir ve kartal izci olan dört Nobel Ödülü sahibinden biridir. Kartal izci rütbesi olan diğer üç Nobel Ödüllü kişi Nobel Fizik Ödülü alan Frederick Reines ile Nobel Kimya Ödülü alan Peter Agre ve Dudley R. Herschbach'tır.