Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Âşıq Beşti

Âşıq Beşti


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Âşıq Beşti Yazıcıya Gönder

(Kelbecer, 1836-Kelbecer, 1936)
19. yüzyılın ünlü kadın âşıqlarından olup, tahminen 1836 yılında Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesinin Lev köyünde dünyaya gelmiştir. Hiçbir eğitim görmemesine rağmen; akıllı, hazır cevap bir kişi olarak tanınırdı. Âşıq Elesqer, Ağdabanli Âşıq Qurban gibi üstad âşıqlarm meclisine katılmış; kendisi de çok sayıda çırak yetiştirmiştir.

Şiirlerinde bayatı, geraylı, qoşma, ağıt gibi türleri çok güzel bir şekilde işlemiştir. Aşıq Besti'nin hayatı zorluklarla doludur. 17-18 yaşlarında iken bir çobana gönlünü kaptırmış; fakat bu aşk, çobanın beyler tarafından öldürülmesiyle, vuslata eremeden sona ermiştir. Bu hadiseden sonra anne ve babası evlenmesi için baskı yapmışsa da, o evlenmemiştir. Şiirlerinin esas konusunu haksızlıklardan şikayet, zulmedenlere karşı isyan oluşturmaktadır. Rivayet edildiğine göre, ağlamaktan gözlerini kaybeden aşıq, halk arasında "Kör Beşti" ismiyle de anılmaktadır.

Basarkeçer, Daşkesen, Gedebey vb. yerlerde âşıqhk yapan Beşti, ömrünün sonuna doğru köyüne dönmüş ve 1936 yılında burada vefat etmiştir.