Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ahmet Mehmedov (Ahmet Mehmet)

Ahmet Mehmedov  (Ahmet Mehmet)


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Ahmet Mehmedov (Ahmet Mehmet) Yazıcıya Gönder

(Koşukavak, 1942)
Koşukavak'ın yakınındaki Kıyılar (Kamenka) köyünde doğdu. Kırcaali Türk Öğretmen Oku-lunda (Türk Pedagoji Mektebinde) öğrenimini bitirdikten sonra köyünde öğretmenlik yaptı. Bu bölge köylerinin bazılarında daha yetmişlerin başlarında Bulgarlaştırma faaliyetleri başladı. Baş eğmek istemeyenler arasında Ahmet Mehmet de vardı. Ad değiştirme kampanyasında durum daha da kötü oldu. Ahmet de ilk hedeflerden biri oldu. Korkunç baskılardan, büyük ıztıraplardan sonra görevinden alındı, işsiz bırakıldı.

Öğretmenlikten uzaklaştırılınca Ahmet Mehmet, bir süre işsiz durduktan sonra köyünün tarım kooperatifinde çalışmaya başladı. İki-üç yıldan beri de tekrar öğretmenlik mesleğine kavuşabildi. Sanata ilgisi öğrencilik çağında başladı. Şiir yazdı, hikâye yazdı. İlk hikâyeleri dikkati çekti, çünkü konu ve üslûp açısından bilinenin dışına çıkmayı denemişti.

Birkaç yıldır Ahmet Mehmet yeni şiirler ve hikâyelerinde yepyeni konular da işlemektedir. Bunlarda görmüş, geçirmiş bir kalemin olgunluğu var. Eserleri "Hak ve Özgürlük" ile "Filiz" gazetelerinde basılmıştır.