Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ahmet Aliev (Ahmet Ali Has)

 Ahmet Aliev  (Ahmet Ali Has)


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Ahmet Aliev (Ahmet Ali Has) Yazıcıya Gönder

(Razgrat, 1946)

Razgrat'm Şarmanköy'ünde (Bırdokva'da) doğdu. Sofya Üniversitesi'nin Türkoloji mezunlarından olan Ahmet Ali Has uzun yıllar Sofya Radyosu'nun Türkiye'ye Türkçe Yayınlar Servisinde çalıştı. Halen burada çalışmaktadır.

Ahmet Ali, Türkçeden Bulgarcaya ve Bulgarcadan Türkçeye çok iyi çeviri yapan bir uzmandır. Şair, yazdığı şiir demetine "Tarihsiz Şiirler" başlığını vermiş. "Neden tarihsiz?" sorusuna da şu cevabı vermektedir:
"Neden tarihsiz?.. Çünkü ben ve benim gibi daha niceleri 6O'lı yılların sonrarında şiiri, şiir dünyasına götürecek yolda ilk adımlan atma de'nemesi yaptığımız anda önce "Filiz", ardından "Halk Gençliği" gazeteleri, ardından da ağabeylerimizin kitaplannı yayınlayan kitapevi kapatıldı. "Yeni Işık" gazetesi ve "Yeni Hayat" dergisi Bulgarlaştırma politikasının borazanları durumuna getirildi. Ötesini hepimiz biliyoruz. Neler oldu, nasıl oldu, hepimizin malûmu. Totalitarizm denilen ve insanı kişiliksizleştiren o acımasız mekanizmanın olanca gücüyle çalıştırıldığı bir dönemde günler, aylar, yıllar anlamsızdı... Ve totalitarizm ahtopotu kişiliğimize uzandıkça, bizler biraz daha içimize kapanacaktık. Çünkü içimize kapanmak, benliğimizi korumanın tek yolu idi. O yıllarda ve şartlarda yazdıklarımızı kendimizden bile esirgediğimiz için ayın, yılın önemi yoktu. Üstelik yazdıklarımız, altına attığımız tarihle değil, ifade edebildiğimiz duygu ve düşüncelerimizle yaşayacaktı..." Sanatçının bu düşünceleri, yeni yazdığı şiirlerinin esas konusunu oluşturmaktadır.