Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Afzal Tahirov

Afzal Tahirov


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Afzal Tahirov Yazıcıya Gönder
Afzal Mühütdin oğlu Tahirov 1890 yılının 25 ekiminde Samar vilayetinin (şimdi Tataristan) Bügülme ilinin Abdrahman köyünde fakir köylü ailesinde doğdu. O ilk önce Kazan daki mederesede, daha sonrada Irımbur şehrinin 'Hüseyniye' medresesinde okuyor.

1911- yılından itibaren 1917 kadar çarlık Rusya'sının askerliğine katılıyor, imperyalist savaşta savaşıyor.

A. Tahirov'un edebi çalışmaları Gafur Kolahmetov'un etkisi altında başlıyor. Genç yazar başlangıçta küçük piyesler yazıyor.

1908 yılında yazılan ve 1912 ayrı bir kitap şeklinde basılan 'Satılık kızlar' adlı eserinde o kadın-kızların kapitalizm şartlarında altında ağır ve zor yaşamlarını, dibe batmalarına acı bir dilde resmetmektedir. 1912 yılında basılan 'Mazlumlar' adlı hikayesinde de aynı konuları daha geniş bir perspektif altında ışık tutmaktadır.

'Mazlumlar' esli hayat şartlarını, fakir halkın gündelik zorlu hayatını dolu olarak göstermesi, hatırda kalacak imajlar ile büyük bir başarıya imza atmakta. A. Tahirov 1915-1916 yılları arasında 'Etregelemder' öyküsünü yazıyor. O 'Aladağ', 'Ürnek', 'Zavod', 'Kolçedan', adlı dramaları, 'Aslerler', 'Kızıl askerler' adlı romanlar yazıyor. Tahirov Stalin rejimi kurbanı.