Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Abdulhak Igebayev

Abdulhak Igebayev


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Abdulhak Igebayev Yazıcıya Gönder
Abdulhak Hajmöhemmet oğlu Igebayev 1930 yılının 2 Temmuz'unda Başkurdistan'ın Baymak bölgesi Küsiy köyünde doğar. Küçük yaşta yetim kalıp, çocuk yurdunda yetiştirilir. 1946 yılında TimesPedagoji Lisesini tamamlar. 1946-1950 yılları arasında Başkurt Devlet Pedagoji Enstitüsünde okur. "Kızıl tañ" (Kızıl Şafak), "Sovyet Başkortostanı" gezeteleri ve "Agizel" (Ak Idil) dergisi redaktörlüğünde çalışır.

1969-1971 yılları arasında Moskova'da M. Gorkiy adındaki edebiyat enstitüsü karşısındaki Yüksek edebi kurslarda okur. 1971-1990 yılları arasında "Agizel" dergisi redaktörlüğünün manzume bölümü yazarı olur. Abdulhak Igebayev şiirleri cumhuriyet matbuatında 1948-1949 yıllarında basılmaya başlar. Şairin 1954 yılında yayınlanan ilk kitabı "Yeşlek yırı" (Gençlik Türküsü) diye adlandırılır. Abdulhak Igebayev'in "Tıvgan yer" (Memleket), "Irendek börkötö" (Özgürlük Kartalı), "Yılmayıgız, yondozzar" (Yılmayın Yıldızlar), "Ural tavışı" (Ural Sesi), "Hagına bele iken taştar za" (Özleyebilir Imiş Taşlar da), "Belem yerem-hıvım kezeren" (Bilirim Yerimin Suyumun Değerini), "Şigırzar, poemalar" (Şiirler, Manzumeler), "Gölder hiberzey bulam" (Güller Serper gibi Olurum), "Eytelmegen hüzzerem bar" (Söylenmemiş Sözlerim Var), "Haylanma eserzer" (Seçme Eserler), "Yelep bara gümer yomgagı" (Esip Gider Ömür Yumağı), ve başka şiir derlemelerini okuyucular heyecanla kabul ettiler.

O esasında lirik şairdir. Bu sıfat yazarın şiirlerine yazılmış pek çok türkülerinde de açık olarak görülür. Onun "Oran hala Yer-Ese" manzumesi ve pek çok şiirleri Rus, Ukrayn dillerine ve de Kırgız, Tatar, Kazak, Özbek, Yakut Türkçesi gibi Türk şivelerine aktarıldı. O çocuk edebiyatı sahasında da çok çalışır. Abdulhak Igebayev Başkurdistan Cumhuriyeti'- nin ve Rusya Federasyonu'nun ünlü kültür görevlisidir. O, Başkurdistan Cumhuriyeti'nin Gelimov Selem adındaki gençlik ödülünü ve Başkurdistan Cumhuriyeti'nin Salavat Yulayev adındaki devlet ödülünü alır. Abdulhak Igebayev, Baymak şehrinin ve bölgesinin itibarlı vatandaşı, şair Batır Velid adındaki ödülünü ilk kazanmıştır.

Abdulhak Igebayev Ufa'da, Moskova'da, Kazan'da Başkurt ve Tatar şivelerinde, Rus dilinde çıkan otuzdan fazla kitabın yazarıdır.

1963 yılından itibaren Yazarlar Birliği üyesidir.