Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Otto Skorzeny

Otto Skorzeny


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Askerler

Otto Skorzeny Yazıcıya Gönder
Otto Skorzeny (d. 12 Haziran 1908, Viyana - ö. 5 Temmuz 1975, Madrid, İspanya), II. Dünya Savaşı sırasında Alman Waffen-SS komandosu. Budapeşte başkanlık sarayının basılmasını da yönetmiş ve bu sayede Macaristan'ın Almanlara karşı saf değiştirmesini önlemiş Hitler'in meşhur askerlerinden biriydi.

Otto Skorzeny mühendislik öğrencisi olduğu yıllarda bir arkadaşıyla beraber kılıç düellosu yaparken yüzüne uzun yıllar izini taşıyacağı büyük bir yara almıştır.

1930 yılında Avusturya Nazi Partisine katıldı. Burada Ernst Kaltenbrunner'in yanında görev aldı. Anschluss'dan sonra uzun boyu ve düzgün fiziği ile Adolf Hitler'in yakın korumalığını yaptı. 1940 şubatında topçu yüzbaşı olarak Alman Ordusuna katıldı. Fransa ve Hollanda cephelerinde görev aldıktan sonra teğmen olarak Balkan Operasyonuna katıldı.

29 Temmuz 1943'te Benito Mussolini'yi kurtarmak için görevlendirildi. 13 Eylül'de yanında aldığı komandolarla birlikte hava indirmesi yapıp Mussolini'yi kurtardı.

1943 Kasımında Hitler, Bosna'da isyan çıkartan bir lideri öldürmesi için Skorzeny'yi görevlendirdi. Partizan lider kaçmayı başarmıştı fakat bu sefer Rusların eline düşmüş ve dolayısıyla Hitler bu sorundan Skorzeny sayesinde kurtulmuştu. Skorzeny'yi bekleyen son görevi ingilizce konuşabilen Alman casuslarla birlikte Müttefik hatlarına sızmak ve sabote etmekti. Bu görevinde de üzerine düşeni yaptı fakat savaşın gidişatını değiştiremedi.

15 Mayıs 1945'te Müttefik Kuvvetler tarafından yakalandı ancak delil yetersizliğinden beraat etti. Yine de alıkonulduğu kamptan 27 Temmuz 1948'de İspanya'ya kaçmayı başardı ve İspanyol general Francisco Franco'nun isteği üzerine yaşamına burada devam etti.