Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Nihal Yalçın

Nihal Yalçın


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sinema - Tiyatro

Nihal Yalçın Yazıcıya Gönder
29.03.1981 Tarihinde İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvari Oyunculuk (2004) Bahçeşehir Üniversitesi Ileri Oyunculuk bölümünde yuksek lisans yaptı. Kurusıkı adlı doğaçlama gösteri yaparak bir süre tiyatroyu denedi. Cümbür Cemaat, Avrupa Yakası, Hayatın Tuzu, Güldünya, Kış Masalı, Ay Lav Yu, Vadisi Pusu, Şöhret Okulu, Sirvan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, Bacı Zeyno gibi dizi ve filmlerde rol aldı.

Nihal Yalçın Röportajları

Feriştah’ı gelse benzetemez

Oyuncu Nihal Yalçın ekranların yeni komedi dizisi Cümbür Cemaat Aile’de köyden gelen Rahime karakterini canlandırıyor. İzleyicilerin birçoğu Rahime’yi Bir Demet Tiyatro’nun unutulmaz tiplemesi Feriştah’a benzetiyor. Yalçın “Bence insanların böyle düşünmesi Türkiye’de kadın komedi oyuncusu eksikliğinden kaynaklanıyor. Ayrıca benzeyebilirim de buna hiç itirazım yok” diyor

Onu görür görmez içiniz ısınıyor. Hiperaktif, çılgın, çok komik, yerinde duramıyor, her konuşması esprili... Gerçekten de etrafındakilerin söylediği gibi insan onun yanında yaşlanmaz. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü mezunu olan ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde ileri oyunculuk yüksek lisans programını bitiren Nihal Yalçın yeni nesil kadın komedi oyuncularından.

Yalçın aslında oyuncusu değil avukat ya da psikolog olmak istiyordu. Ama yaşadığı hayatın onun için başka planları vardı. Daha sekiz yaşındayken evlerinin bahçesinde komşulara taklitler ve şovlar yapması onun ileride oyuncu olacağının ilk sinyallerini de veriyordu. Babası daha o günlerde anlamıştı kendisindeki cevheri ve “Benim kızım tiyatrocu olacak” demişti. Ailesinden bu konuda çok destek alan genç oyuncu annesinin “Konservatuara gideceksin, gitmezsen hakkımı helal etmem” sözü üzerine de konservatuara başladı.

Profesyonel oyunculuğa Şöhret Okulu ile başlayan ardından Kurtlar Vadisi, Güldünya, Avrupa Yakası gibi dizilerde rol alan Nihal Yalçın yıllardır ekranlarda olmasına rağmen ilk olarak bir kek reklamında herkesin dikkatini çekti. Şimdi de özel bir kanalda yayınlanan Cümbür Cemaat Aile adlı dizide erkeklere düşkünlüğüyle bilinen Rahime karakterini canlandırıyor.

FACEBOOK’UM ÇÖKMEK ÜZERE

Bir Demet Tiyatro oyununda Demet Akbağ’ın canlandırdığı Feriştah karakterini bilmeyen yoktur. Oduncu Numan’ın karısı Feriştah ‘edeleli kollara’ düşkün bir kadındı. Feriştah’la tanışmamızın üzerinden neredeyse 15 yıl geçti ve şimdi de Rahime karakteri hayatımıza girdi. Birçok izleyici bu iki karakteri birbirine benzetiyor.

Bu konuda düşüncelerini sorduğumuz Yalçın şunları söylüyor: “Biraz libidosu yüksek kadın gördüler mi hemen ‘Feriştah’ diyorlar. Ayrıca benzeyebilir de buna hiç itirazım yok. Sonuçta ortaokulda çok severek izlerdim ve taklidini de yapardım. Bence insanların hep bu şekilde düşünmeleri, Türkiye’de kadın komedi oyuncunun eksikliğinden kaynaklanıyor. Şu da var ki benzetenler kadar tamamen farklı görenler de var. Herkesten çok güzel tepkiler geliyor. İnternetten günde 150’ye yakın mesaj alıyorum. Hatta bu kadar yoğun ilgiden facebook sayfam çökmek üzere ve bu nedenle kapatmayı düşünüyorum.”

Türkiye’de romantik komedi projelerinin pek tutmadığını söyleyen güzel oyuncu “Ben sanırım o boşluğu dolduruyorum” diyor. Kendini komediye daha yakın bulan Nihal Yalçın zamanı geldiğinde de stand-up şovu yapmayı düşünüyor. “Bu konuda da etrafımdaki herkesten teşvik alıyorum. İyi bir kadın komedi oyuncusu ve iyi bir stand-up’çı olarak adım anılabilir. Çünkü bu memleket erkeklere çok alıştı. Artık kadınların da göz önünde olması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda kendime çok güveniyorum ve bunu yapacak kadın olduğumu düşünüyorum. Yani yeni neslin komedi kadın oyuncusu olarak anılmak isterim ki anılıyorum da. Ayrıca işimi iyi yaptığımı biliyorum. Bu işe çok kafa yordum.”

Hiçbir dizinin taklidi değiliz

Cümbür Cemaat Aile dizisi yeni başlamasına rağmen çok ses getirdi. Bir kısım Geniş Aile dizisinin türevi olarak görüyor bir kısmı Avrupa Yakası’nın... Hiçbir şekilde ikisine de benzemediklerini düşünen Nihal Yalçın şöyle devam ediyor: “Ne Geniş Aile’nin ne de Avrupa Yakası’nın taklidini yapmıyoruz. Ona bakarsanız bir sürü dram yapılıyor bu ülkede, o zaman bir tane dram olsun başka da yapılmasın. Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Kış Masalı’na kadar birçok dizi birbirine benziyor. Hepsinde de arada kalmış bir kadın bir erkek, aldatmalar, ekonomik krizler, zordan çıkamayan aileler var. Şimdi kalkıp ‘Aşk-ı Memnu falanca diziyi mi taklit ediyor’ diyelim?”

Tanınıp rahat edememekten korkuyorum

Bugüne kadar birçok projede yer almasına rağmen pek tanınmadığını söyleyen oyuncu Yalçın “Şimdilik yolda gayet rahat yürüyorum” diyor. Kahkaha atmaya bayılan Yalçın tanındıktan sonra rahat rahat gülememekten korkuyor: “Sonuçta tanınınca beni görenler “Bu o değil mi?” diyecek. Bu sefer ben kendimi kasacağım.”

Üç yıl önce Kurusıkı Doğaçlama isminde bir grup kuran genç oyuncu, yolda yürürken kendisini tanıyanların genelde oyunu izlemeye gelenler olduğunu söylüyor. Birçok hayranı olduğunu da anlatan Nihal Yalçın “Kurusıkı Doğaçlama’nın çok fanatiği var. Birçok grup bile kurulmuş bizim için” diyor.

HALE CEYLAN BARLAS

Kaynak : http://www.stargazete.com/pazar/-feristah-i-gelse-