Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Halit Akçatepe

Halit Akçatepe


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular Sinema - Tiyatro

Halit Akçatepe Yazıcıya Gönder
1938'de İstanbul, Üsküdar'da doğdu. Aslen Orduludur. 'Hababam Sınıfı' serisinde 'Paşa Nuri' rolünü canlandıran oyuncu Sıtkı Akçatepe ile oyuncu Leman Akçatepe'nin oğludur. Babası Sıtkı Akçatepe, aynı zamanda, Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın anne tarafından torunudur.

Halit Akçatepe, Refik Halit Karay Mektebi'nden sonra, Saint Benoit Fransız Lisesi'ni bitirdi. Tiyatroyla bu yıllarda ilgilenmeye başladı. Yeşilay'ın Yeşil Sahne'sinde amatör olarak sahneye çıktı. Lisenin ardından önce Edebiyat Fakültesi'ne, ardından Hukuk Fakültesi'ne devam etti; ancak üniversite eğitimini tamamlamadı. Profesyonel olarak ilk kez 1960'ta, Oda Tiyatrosu 4'te sahnelenen 'Sel' piyesinde oynadı.

Sinemaya ise esasında, henüz beş yaşındayken, Faruk Kenç'in yönettiği 1943 yapımı 'Dertli Pınar' filmiyle başladı. Neredeyse her sene kamera karşısına geçerek birçok filmde rol aldı. 1975 yapımı 'Hababam Sınıfı' filminde canlandırdığı 'Güdük Necmi' karakteriyle Türk sinemasına adını yazdırdı.

İlk evliliğini 1963'te Tülin Akçatepe'yle yaptı. Bu evliliğinden Itır ve Ebru isminde iki kızı oldu. Eşinden 1981'de boşandı. 1999'da Rezzan Akçatepe'yle evlendi. Bu evliliğinden 2001'de Günsu adlı bir kızı daha oldu. İkinci eşinden 2009'da boşandı.

Halit Akçatepe, kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle 31 Mart 2017'de, İstanbul'da öldü.

80'in üzerinde film ve dizide rol aldı. Bazı önemli filmleri şunlardır:

Tatlı Dillim (1972): Yönetmenliğini ve yapımcılığını Ertem Eğilmez'in üstlendiği, senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı, başrollerini Tarık Akan ve Filiz Akın'ın paylaştığı bir komedi filmidir. Halit Akçatepe, bu filmde 'çoban' rolünü canlandırmıştır.

Canım Kardeşim (1973): Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstlendiği, 1973 yapımı bir dram filmidir. Akçatepe, başrolleri Tarık Akan ve Kahraman Kıral'la paylaşmıştır. Vizyona girdiğinde büyük başarı elde edemese de müzikleri ve senaryosuyla döneme damgasını vurmuştur.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1974): Aziz Nesin'in romanından uyarlanmış bir filmdir. Başrolünde Münir Özkul ve Şener Şen de yer almaktadır.

Hababam Sınıfı (1975): Rıfat Ilgaz'ın 1957 yılında yayımladığı aynı adlı eserinin Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmış hâlidir. Başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Feridun Şavlı, Cem Gürdap, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir ve Bülent İğdiroğlu gibi isimler yer almıştır. 1 Nisan, 1975'te gösterime girmiştir. İlk başlarda sadece kitabın okuyucuları tarafından izleneceği düşünülen film, bir anda ülke çapında başarı elde ederek, 28 hafta boyunca gösterimde kalmıştır. Halit Akçatepe, bu film serisinde 'Güdük Necmi' rolünü canlandırmıştır.

Akçatepe, yanı sıra, 'Lüküs Hayat' (1976) filminin senaryo ekibinde yer aldı ve Müjdat Gezen'le beraber 'Şoför Memet' (1977), Aydemir Akbaş'la birlikte 'Şaban Pabucu Yarım' (1985) ve Osman Seden'le birlikte 'Gurbetçi Şaban' (1985) filmlerinin senaryosunu kaleme aldı.