Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Jacques Chirac

Jacques Chirac


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Devlet başkanları

Jacques Chirac Yazıcıya Gönder
acques René Chirac (okunuşu Jak Röne Şirak) ya da Chiracian (doğumu 29 Kasım 1932, Paris), eski Fransa Cumhurbaşkanı olan Fransız politikacı. Bu göreve ilk olarak 17 Mayıs 1995'te getirilmiş, yedi yıllık 1. dönem görev süresinin sonrasında Nisan 2002'de tekrar cumhurbaşkanı seçilmiştir.5 yıllık 2. dönem cumhurbaşkanlığı görev süresi 16 Mayıs 2007'de bitmiştir. Chirac, yaklaşık 12 yıllık görev süresi ile François Mitterrand'dan sonra Fransa'da en uzun süre cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan isimdir.

Jacques Chirac, 1959'da Sciences Po ve ardından da École Nationale d'Administration'da eğitimini bitirdikten sonra, yüksek seviyeli bir memurlukta işe başlamış ve kısa süre sonra da politikaya atılmıştır. O zamandan beri, tarımdan sorumlu devlet bakanlığı, başbakanlık, Paris Belediye başkanlığı ve son olarak da Fransa Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Fiyat denetimlerini kaldırmayı, özelleştirmeyi hızlandırmayı, vergi oranlarını düşürmeyi, suç ve terörizm ile sert biçimde mücadele etmeyi vaadetmiştir. Ayrıca ekonomi politikalarının sosyal sorumluluk bilinciyle uygulanması gerektiğini de söylemiştir.

1956'da, iki kızı olan Bernadette Chodron de Courcel ile evlenmiştir. Üvey kızlarından biri, uzun süre kendisine basın danışmanlığı yapmıştır. Çift ayrıca, 1979'da, ülkeye tekneyle girmeye çalışan 21 yaşındaki kaçak bir göçmen kızı gayriresmi olarak evlat edinmiştir. Chirac, katolik hristiyandır. Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Chirac, Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini iddia etmiştir.

Chirac Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü kez adaylığını koymayacağını ilan etti. (12 Mart 2007)

16 Mayıs 2007'de görev süresi dolmuştur ve yerine Nicolas Sarkozy seçilmiştir.