Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - François Mitterrand

François Mitterrand


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Devlet başkanları

François Mitterrand Yazıcıya Gönder
Frannçois Maurice Adrien Marie Mitterrand, 26 Ekim 1916'da, Fransa'nın Charente şehrinin Jarnac ilçesinde doğdu. 1925 ila 1934 arasında Saint-Paul Koleji'nde okudu. 1934 ila 1937 arasında Paris Siyasi Bilimler Akademisi'nde eğitim gördü.

II. Dünya Savaşı'nda piyade çavuş olarak görev yaparken Haziran 1940'ta Almanlara esir düştü. Bu dönemde politik düşünceleri değişti ve solcu oldu. Aralık 1941'de Almanlardan kaçtı ve yürüyerek Fransa'ya gitti. Vichy Hükûmeti'nde çalıştı. 1942'de Fransız Savaşçı Lejyonu'nda, Jean-Paul Favre De Thierrens takma adıyla ajan olarak çalışmaya başladı.

Miterrand eski POW (Prisoner of War/Savaş Esirleri) üyelerini bir araya getirerek bir direniş örgütlemeye girişti. 1943'te, eski Fransız askerî memurlar tarafından oluşturulan Ordu Direniş Örgütü adlı güçlü bir direniş grubuyla haberleşmeye başladı. Morland, Purgon, Monnier, Laroche, Captain François, Arnaıd et Albre takma soyadlarını kullandı. Kasım 1943'te Alman Güvenlik Servisi, Mitterrand'ı yakalamak için Vichy'de bir binaya baskın yaptı. Fakat Mitterrand o sırada Paris'teydi. Bu saldırıdan arkadaşları tarafından haberdar edilince Londra'ya kaçtı. Tekrar Paris'e döndü. Paris'te kurulan Savaş Esirleri ve Ulusal Hareket Sürgünleri (POWs and Deportees National Movement) adlı örgütün lideri oldu.

Mitterrand, II. Dünya Savaşı'nın bittikten sonra politikaya atıldı. 1946 seçimlerinde Cumhuriyetçi Solcular Birliği'nden aday oldu. Seçilememesine rağmen Nievre'den milletvekili olmayı başardı. 1947'de Gaziler Bakanı oldu. 1948'de Avrupa Kongresi'ne girdi. 1950 ve 1951'de Dışişleri Bakanlığı yaptı. Koloni lobiciliğine karşı çıktı. Fas Sultanı tutuklanınca, görevinden 1953'te istifa edip kabineden ayrıldı. Demokratik ve Sosyalist Direniş Partisi'nin başkanı oldu. Demokratik ve Sosyalist Direniş Partisi, Cumhuriyetçi Cephe'ye katıldı. Bu cephe 1956 seçimlerini kazanınca, Mitterrand Adalet Bakanı olarak çalışmaya başladı.

1958 seçimlerinde Charles de Gaulle'nin başbakan adayı olmasına karşı olduğu için, o seçimlerde koltuğunu kaybetti. 1962 seçimlerinde meclise yeniden millletvekili olarak girdi. 1965'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarıştı ama seçimleri de Gaulle kazandı.

Fransa'da 1968 Mayıs olayları yaşanmaya başlanınca, Mitterrand bir basın toplantısı düzenledi ve yeni bir seçimin yapılması durumunda aday olacağını açıkladı. De Guille parlamentoyu lağvetti ve seçimlere gidildi. Bu seçimlerle beraber Demokrat ve Sosyalist Sol Federasyon kendi içinde bölündü. Bunun üzerine Mitterrand Sosyalist Parti'ye geçti. Fakat 1974 cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve 1978 yasama seçimlerini kazanamadı. Art arda gelen bu iki seçim mağlubiyetinin ardından, 1981 ve 1988 cumhurbaşkanlığı seçimlerini arka arkaya kazandı ve Beşinci Cumhuriyet'in ilk sosyalist cumhurbaşkanı olarak ülkeyi yönetmeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı döneminde ölüm cezasını kaldırdı, parlamentoyu lağvetti, mali kurumlarla önde gelen sanayi kuruluşlarını devletleştirmeye çalıştı, işçi ücretleriyle sosyal yardımları artırdı, yerel yönetimin yetkilerini genişletti. Fakat bu uygulamalar enflasyonu yükseltince, Mitterrand, 1983'te, devlet harcamalarını kıstı ve serbest piyasaya ağırlık verdi. Dış politikada ise Sovyetler Birliği'ne karşı katı tutum izlerken, ABD'yle ilişkileri geliştirmeye çalıştı.

Mitterrand 8 Ocak 1996'da, Paris'te öldü.