Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Eisaku Sato

Eisaku Sato


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Devlet başkanları

Eisaku Sato Yazıcıya Gönder
isaku Satō (Japonca: 佐藤 栄作 - Satō Eisaku) (d. 27 Mart 1901 – ö. 3 Haziran 1975) Japonya'nın 61, 62 ve 63. başbakanı Japon siyasetçi. İlk kez 9 Kasım 1964 tarihinde başbakan seçilmiştir. 17 Şubat 1967 ve 14 Ocak 1970 tarihlerinde yeniden seçilmiş ve 7 Temmuz 1972 tarihine kadar görevde kalmıştır. Japon tarihinde en uzun süreyle başbakanlık görevi yapmış olan siyasetçidir.

27 Mart 1901 tarihinde Tabuse, Yamaguchi Prefecture 'da doğmuştur. Tokyo Üniversitesi'nde hukuk eğitimi almış ve Demiryolları Bakanlığı'nda kamu görevlisi olarak çalışmıştır. 1948 yılında Ulaştırma Bakan yardımcısı şeklinde adlandırılmaktaydı.

1949 yılında Liberal Parti'den Japon Ulusal Dieti'ne (parlamento) girdi. Shigeru Yoshida'nın ve 1952 yılında da İnşaat Bakanının baş kabine sekreteri olarak, Japon siyasetinde kademeli olarak yükseldi. Liberal Parti, Demokratik Parti ile birleşerek Liberal Demokratik Parti adını aldıktan sonra, Sato Nobusuke Kishi ve Hayato İkeda'nın hükümetlerinde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. İkeda, sağlığının bozulması nedeniyle istifa edince, Sato başbakan olarak göreve başladı. Sato'nun hükümeti, önceki hükümetlerin birçoğundan daha uzun ömürlü oldu ve 1960'ların sonunda Sato'nun tüm Japon hükümeti üzerinde tam bir denetime sahip olduğu görülüyordu. Büyüyen ekonomi, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in çıkarlarını dengeleyen bir dış politika yürütmesi Sato'yu sevilen bir başbakan yapmıştı.

Üç dönem başbakanlık yaptıktan sonra, Sato dördüncü dönem için aday olmamaya karar verdi. İzleyen Diet seçimlerinde Sato'nun halefi, Takeo Fukuda, Sato grubunun desteğini aldığı halde; daha popüler olan Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı, Kakuei Tanaka, Sato grubunun hakimiyetine son vererek, seçimleri kazandı.

Sato, 1974 yılında Nobel Barış Ödülü'nü Sean MacBride ile paylaştı. Ödül, Japonya'nın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'nı (NPT) imzalaması ve barışçıl bir dünya gücü olarak ortaya çıkması nedeniyle verilmişti. Sato ertesi yıl Tokyo'da öldü.