Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Slobodan Miloseviç

Slobodan Miloseviç


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Devlet başkanları

Slobodan Miloseviç Yazıcıya Gönder
20 Ağustos 1941'de, Yugoslavya Krallığı'nın Pasarofça şehrinde doğdu. Doğumundan dört ay önce, Yugoslavya, Mihver Devletleri'nce işgal edildiğinden, Miloseviç'in çocukluğu, işgal altındaki Yugoslavya'da ve II. Dünya Savaşı'nın atmosferi içinde geçti.

Miloseviç, Belgrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1966'da bitirdi. Yugoslav Komünistler Birliği'ne katıldı ve oranın öğrenci kolu başkanı oldu. Mezuniyetten sonra Belgrad Belediye Başkanı Branko Pesic'in ekonomik danışmanlığını yapmaya başladı. 1968'de Teknogaz şirketinde iş buldu. Ardından Beobanka'nın müdürü oldu.

16 Nisan 1984'te, Belgrad Komünistler Birliği'nin başkanı, Mayıs 1986'da da Sırbistan Komünist Birliği'nin onuncu kongresinde başkan seçildi. Siyasi fikirlerini 1987'den itibaren ifade etmeye başladı. Arnavutların baskın olduğu Kosova Devleti içerisinde Sırpların daha çok hakka sahip olması gerektiğini söyledi. Sırp haklarını savunmaya devam etti. Bir konuşmasında, dünyanın en asil milletinin ve en üstün ırkının Sırplar olduğu ifade etti. Böylelikle Sırp milliyetçilerinin ve halkın sevgisini kazandı.

8 Mayıs 1989'da Sırbistan'ın devlet başkanı oldu. Kosova'nın özerk statüsüne son verdi. 1990'da Sırbistan, Kosova Hükûmeti'ni feshetti. Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan ayrılarak 1991'de bağımsızlığını ilan edince, Slovenya sınırına askerî birlik gönderdi ve Slovenya'nın ayrılmasını engelledi.

Mart 1992'de Bosna-Hersek bağımsızlığını ilan etti. Miloseviç, Bosnalı Sırpların ayaklanmasına destek verdi. Fakat bu destek Bosna Savaşı'na yol açtı.

1 Mart 1992'de başlayan Bosna Savaşı 14 Aralık 1995'te bitti. Savaş sonucunda iki yüz elli binin üzerinde Bosnalı Müslüman hayatını kaybetti. Savaş esnasında tecavüz, işkence ve toplu mezarlara diri diri gömülme gibi insanlık suçları işlendi. Amerika'nın desteğiyle Dayton'da bir antlaşma imzalandı ve Miloseviç yenilgiyi kabul etti.

15 Temmuz 1997'de Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin devlet başkanı yapıldı. Kosova'da Arnavutların bağımsızlık isteyip ayaklanması üzerine bölgeye askerî birlik gönderildi. Sırplar tekrar savaş için harekete geçince NATO birlikleri Sırp birliklerini havadan bombaladı ve yeni bir katliam yaşanmadan bu harekât sona erdi; Sırplar bölgeden çekildi.

Miloseviç, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçu sanığı ilan edildi. İddianameye göre Miloseviç ve işbirlikçileri, yedi yüz elli bin Kosovalı'nın mülteci durumuna getirilmesi ve Arnavut oldukları için altı bin kişinin öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

Yugoslavya 2000'de yapılan seçimlerde Miloseviç ilk turda seçimi kaybetti. Ancak Miloseviç ve taraftarları, seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle seçimin iptal edildiğini açıkladı. Muhalefet de halkı isyana çağırdı. Gösteri ve ayaklanma sonucunda Belgrad muhalifler tarafından işgal edildi. Meclis ve devlet televizyonu ele geçirildi. Miloseviç de yakalanarak tutuklandı ve Miloseviç Hükûmeti sona erdi.

Hakkında çok sayıda yolsuzluk suçlaması olan Miloseviç'in evi polis tarafından kuşatıldı. Sırp yetkililer, 1 Nisan 2001'de, Miloseviç'in pazarlıklardan sonra teslim olduğunu ve Belgrad Cezaevi'ne gönderildiğini açıkladı. Lahey'de yargılanmaya başlandı. Lahey yakınında, ABD öncülüğünde kurulan ve BM'ye bağlı mahkemenin yaptırdığı özel cezaevinde tutuldu. 11 Mart 2006'da hapishanede öldü.