Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Eva Braun

Eva Braun


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Eva Braun Yazıcıya Gönder
Eva Anna Paula Braun, (d. 6 Şubat 1912 - ö. 30 Nisan 1945) Adolf Hitler'in uzun süreli hayat arkadaşı ve kısa bir süre için nikahlı eşi. 17 yaşında bir fotoğrafçı asistanı ve bir model olarak çalışırken Münih'te Hitler ile tanıştı. İlişkilerinin ilk döneminde iki kere intihara kalkıştı. 2. Dünya Savaşı süresinde Hitler'in yanında lüks bir hayat yaşadı. Fotoğraflardan çok hoşlanan Braun, Hitler'in sayıca az renkli fotoğraflarını çekmişti. 1944'te kardeşi Hitler'in subaylarından biri olan Hermann Fegelein ile evlenene kadar onunla beraber halk toplantılarına katılmamıştı.
2. Dünya Savaşı sonlarında III. Reich yıkılırken, Braun, Hitler'e sadakat yemini etmiştir. 29 Nisan 1945'te Hitler'le evlendikten 40 saat geçmeden sığınaklarında siyanür ile intihar ettiler. Almanlar ölümüne kadar Eva Braun'dan haberdar olmamışlardır.

İlk yılları
Öğretmen Friedrich Braun ve eşi Franziska Kronberger'in ikinci kızı olan Eva Braun Münih'te dünyaya gelir. Liseden sonra bir sene ticaret okulunda okur. Bu dönemde ortalama notları vardır. Atletizme ilgisiyle dikkat çeker. Sağlık memuru olarak bir kaç ay çalıştıktan sonra Nazi Partisi'nin fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann'ın yanında asistan ve model olarak çalışmaya başlar. 1929'da Hoffmann'ın stüdyosunda Hitler'le tanışır.

İlişkisi
Hitler'in üvey kardeşinin kızı olan ve bir ilişkisi olduğu iddia edilen Geli Raubal'ın intiharından sonra Braun ile daha çok görüşmeye başlar. Braun ilişkisi süresince ilk intihar denemesini 20 yaşında kendini vurararak yapar. 1935'teyse uyku haplarıyla intihara kalkışır. Bu olaylardan sonra Hitler, Braun'a daha büyük bir bağlılık göstermeye başlar. Braun'a maaş bağlayan Hitler ona ayrıca bir Mercedes, bir şoför ve bir hizmetçi bağlar.