Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mitsuo Fuchida

Mitsuo Fuchida


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Mitsuo Fuchida Yazıcıya Gönder
Mitsuo Fuchida (Japonca: 淵田美津雄 - Fuchida Mitsuo) (d. 3 Aralık 1902 Nara - ö. 30 Mayıs, 1976), Japon İmparatorluk Donanması hava Hizmetlerinde yüzbaşıydı ve II. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde pilottu.
7 Aralık 1941 tarihinde Pearl Harbor Saldırısı sırasında ilk saldırı dalgasının başındaki kumandan pilottu. Oramiral Chuichi Nagumo komutasındaki filonun hava saldırısı kısmında sorumluydu ve uçakların formasyon lideriydi. Pearl Harbor saldırısında ve Darwin bombardımanında baş pilot ve hava kumandanıydı. Pearl Harbor'a düzenlenen hava saldırısında Japon İmparatorluk Donanması 1. Hava Filosunu koordine ediyordu.
II. Dünya Savaşının Japonyanın yenilgisiyle sonuçlanmasından sonra hristiyan oldu ve hayatının sonuna kadar protestan olarak yaşadı.
Fuchida Eta-Jima'daki Japon Donanma Akademisinden mezun oldu. Japonya'nın en yetenekli pilotlarından birisi olarak kabul edilmişti ve 1930ların sonlarındaki Çin üzerinde yapılan çatışmalarda savaş deneyimini geliştirdi.

İlk zamanları
Mitsuo Fuchida Japonyada, Nara bölgesinde doğdu. 1921 yılında Eta-Jima'daki Donanma Akademisine girdi ve sınıf arkadaşı Minoru Genda ile sıkı dost olarak uçaklarla uçma ilgisini keşfetti. Yatay bombalamada uzmanlaştı ve cesaret kazanarak öğretmenlik yapmaya başladı. Çin üzerinde yapılan çatışmalarda savaş deneyimini geliştirdi ve Japonya'nın en iyi pilotlarından birisi kabul edildi. Teğmen-Kumandan rütbesini kazanarak Donanma Kurmay Kolejine kabul edildi. Uçak gemisi Akagi Uçak gemisi'ne 1939 yılında uçuş kumandanı olarak katıldı ve burada 3.000 uçuş saati deneyime sahip oldu.

II. Dünya Savaşı görevleri
7 Aralık 1941 tarhinde Amiral Chuichi Nagumo kumandasındaki Japon saldırı kuvvetleri 423 uçak, altı uçak gemisi ile birlikte saldırmak üzereydi. Saat altı sularında ilk saldırı dalgası, 183 Japon uçağı uçak gemilerinden kalktı ve 230 mill kuzeydeki Oahu'da Birleşik Devletler Pasifik Filosunun konuşlandığı Pearl Harbor'a yöneldi.
06:20 de, hava grubuna kumanda eden Fuchida adanın doğu kıyılarına yöneldi, sonrasında batıya döndü ve güney kıyıları boyunca uçarak Honolulu şehrini geçti. Adaya yaklaşının radarlar tarafından tesbit edilmediğine inanıyordu fakat tesbit edilmişti. İki asker durumu komuta subaylarına iletmişlerdi ama komuta subayı bunu Kaliforniya'dan gelen bombardıman uçakları olduğunu düşünüerek göz ardı etti.
Bu sırada Fuchida emrindeki uçaklara "Tenkai" (saldırı pozisyonu al) emrini vermişti. Pearl Harbordaki sakin durumu gören Fuchida Nakajima B5N Tip 2 Model 3 torpido bombardıman uçağının kanopisini açarak işaret tabancasından yeşil işaret atarak saldırı sinyalini verdi.
07:49'da Fuchida radyo operatörü 1.Sınıf er Norinobu Mizuki'ye kodlu işaret "To, To, To"(Totsugeskiseyo, saldır) emrini uçaklarına iletmesini söyledi. Fuchida'nın pilotlarından Teğmen Mütsou Matsuzaki B5N'iyle Barber Noktası etrafını süpürerek kılavuzluk etti. 07:53'de Fuchida Mizuki'ye [1] Uçak gemisi Akagi'ye "Tora! Tora! Tora! kodunu (虎 tora Japonca "kaplan" anlamındadır ama burada "To" Japonca 突撃 totsugeki -saldır, hücum- kelimesini, "ra" ise 雷撃 raigeki -torpido saldırısı- anlamında kullanılmıştır) iletmesini söyledi. Üç kelimeli mesaj saldırısı sırasında tam bir sürpriz sağlandığını ima ediyordu.
İlk Japon saldırı dalgası 51 adet D3A pike bombardıman uçağı, 40 adet B5N torpido bombardıman uçağı, yüksek kademe saldırı için bomba taşıyan 50 adet B5N ve 43 adet A6M avcı uçağından oluşuyordu
Birinci dalga saldırıyı tamamlayıp uçak gemilerine dönerken, Fuchida hedef üzerinde kalarak ikinci dalga için değerlendirme yaptı. Uçak gemisine ancak ikinci dalga saldırısını başarıyla tamamladıktan sonra döndü.
Pearl Harbor dönüşü sonrası, Fuchida B5N'indeki 20 büyük uçaksavar deliğini ve kontrol kablolarında ciddi hasarı tesbit etti. Dindar bir kişi olmasa bile bu olay kendisini koruyan birşeye inanmasına neden oldu.[2] Birleşik Devletlere yapılan bu başarılı saldırı Fuchida'nın tüm Japonyada ulusal bir kahraman olmasını sağladı ve İmparator Hirohito'nun huzuruna çıkarıldı.
19 Şubat 1942 tarihinde Fuchida, Darwin saldırısının yıkıcı iki hava dalgasından ilkine komuta etti. Haziran ayında, Fuchida, Midway Savaşında Akagi Amerikan bombardımanında isabet aldığı zaman yangına müdahale ederken merdivenden düşerek her iki bileğini kırarak yaralandı. Savaşın geri kalanını kurmay subay olarak geçirdi.
Fuchida bir hafatlık askeri bir konferansta iken Donanma Genel Karargahından Tokyo'ya geri dönmesini istemeden hemen önce, Atom bombası Hiroşima'ya atılmadan bir gün önce orada bulunduğunu yazmıştır.

Savaş sonrası akitiviteleri Savaştan sonra 1949 yılında ABD Hava Kuvvetlerinde ünlü Doolittle akıncıları grubundan bir subay olan misyoner Jake DeShazer ile karşılaştı ve hristiyanlığa geçti. 1951 yılında Masatake Okumiya (奥宮正武) ile birlikte Midway Savaşını Japon tarafından anlatan hesaplaşması yayınlandı. 1952 yılında kendisi hristiyan misyoneri oldu ve Birleşik Devletlerde Dünyaçağında Hristiyan Gökyüzü Pilotları Misyonerleri'nin bir üyesi olarak tura çıktı. Hayatının geri kalanını misyoner olarak tamamladı. Fuchida Osaka yakınlarındaki Kashiwara'da 30 Mayıs 1976 yılında diyabetten dolayı öldü.