Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Jawaharlal Nehru

Jawaharlal Nehru


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler

Jawaharlal Nehru Yazıcıya Gönder
Pandit Jawaharlal Nehru (Hintçe: जवाहरलाल नेहरू, /dʒəvaːhərlaːl nehruː/, Persçe: Javâher-e La'al, anlamı 'kızıl cevher') (14 Kasım 1889 - 27 Mayıs 1964), Hindistan Ulusal Kongresi'nin önemli siyasi üyelerinden biridir. Hindistan'ın Bağımsızlık hareketi sırasında önemli bir figür olmuştur.
Hindistan'ın ilk başbakanıdır.
Savaş sonrası dönemde uluslararası politikada kilit figürlerden biridir. Genelde popüler bir bilgin olan Panditji'e başvururdu. Nehru yazar, bilgin, amatör tarihçi ve aynı zamanda Gandhi-Nehru ailesinin reisiydi.

Nehru Ailesi
Varlıklı Hintli avukat ve politikacı Motilal Nehru'nun oğlu olarak, Hindistan Ulusal Kongresi'nin en genç liderlerinin biri olmuştu. Mahatma Gandhi'nin rehber kılavuzluğunda yükselerek karizmatik ve radikal bir lider oldu. İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesinde Hindistan gençliği için bir ikon aynı zamanda Sosyalizmin temsilcisiydi. Kongre başkanı olarak hizmet ettiği sırada 31 Aralık 1929'da Lahor'da bağımsız Hindistan'ın bayrağını kaldırdı. İyi hatipliği sayesinde milliyetçi isyanları düzenlemekte büyük etkisi vardı aynı zamanda azınlıkların haklarını gözetici tavırlar gösterdi. Ölümüne kadar Hindistan'ın başbakanı olarak görev yaptı.