Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Serj Sarkisyan

Serj Sarkisyan


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler

Serj Sarkisyan Yazıcıya Gönder
Serj Sarkisyan, (d. 30 Haziran 1954, Stepanakert (Hankendi), 2008'den beri Ermenistan Cumhurbaşkanı.
1991-1994 Yıllarında ayrılıkçı Dağlık Karabağ Savunma Ordusu'nun başına geçti. Azerbaycan-Ermenistan savaşı sonrasında yine aynı dönemin Ermeni komutanlarından Vazgen Sarkisyan ile beraber Ulusal Kahraman madalyasına layik görüldü. 1996-1999 Yıllarında Milli Güvenlik Bakanlığı, 1999-2000 Yılında Milli Güvenlik Konseyi sekreterliği ve 2000 Yılından itibarende bu görevle beraber Savunma Bakanlığı görevini üstlendi.
2007 yılında kalp krizinden ölen Andranik Markaryan yerine Robert Koçaryan tarafından Başbakanlığa atandı. 2008 yılında yapılan genel seçimde eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan ile yarıştı ve %52 oy alarak Cumhurbaşkanı seçildi. Seçimler sonrasında rakibi Levon Ter-Petrosyan taraftarlarınca seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla 20 Şubat - 1 Mart arasında büyük kitle gösterileri düzenlendi.8 kişinin öldüğü gösteriler 1 Mart'taki polis müdahalesi ve ülkede olağanüstü hal ilan edilmesi ile sona erdi.

Hocalı Katliamı
Karabağ Savaşı sırasında Ermeni askeri güçlerinin başında bulunan isimlerden biri olan Sarkisyan'ın Hocalı Katliamı'ında önemli rol üstlendiği iddia edilmiştir.[7] Hocalı Katliamı'nda sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi gereğince uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğine dair görüşler mevcuttur.
Thomas De Waal'ın eserinde aktardığına göre Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı ile alakalı olarak şu sözleri söylemiştir
' Hocalıdan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil topluma karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu kırmayı başardık.[stereotip] Ve olay işte bu. Ayni zamanda o delikanlıların arasında Bakü'den ve Sumgayıt'tan kaçanlarında olmasını anlamalıyız. '

Türkiye ile İlişkiler

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Eylül 2008'de 2010 FIFA Dünya Kupası eleme maçları dolayısıyla Erivan'da yapılan Ermenistan-Türkiye maçına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet etmesi dünyada geniş yankı buldu ve bir çok ülkede bu yakınlaşmaya "Futbol Diplomasisi" adı verildi. 2009'un Ekim ayında Türkiyede oynanacak Türkiye-Ermenistan rövanş maçı nedeniyle Abdullah Gül tarafından resmi davet gönderilmiş ve daveti kabul etmiştir. Bu arada, 23 Nisan 2009 tarihinde ABD'nin Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, Sarkisyan, yalnız Türkiye Ekim 2009'a kadar Ermenistan'la hudutları koşulsuz şekilde açarsa rövanş maçına gideceğini söyledi.

Haberleri

 

Ankara'yı topa tuttu, Bakü'yü tehdit etti - 26.05.2010