Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Sedef Avcı

Sedef Avcı


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sinema - Tiyatro Mankenler Magazin-Eğlence

Sedef Avcı Yazıcıya Gönder
22 Ocak 1982 tarihinde İstanbul'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünden mezun oldu. 1997 yılında "Elite Model Look" birincisi oldu. Dizileri Böyle mi Olacaktı - 1997 - 2003 (Deniz) Yanık Koza - 2005 - 2006 (Balım) Menekşe ile Halil - 2007 - 2008 (Menekşe) Yaprak Dökümü - 2006 - 2009 (Selin, Cem'in Kardeşi) Ezel - 2009 - 2010 (Bahar) Filmleri Hayattan Korkma - 2008 (Kardem) Romantik Komedi - 2009 (Esra)

Sedef Avcı Röportajları

Kollarım morardı saçlarım döküldü
"Menekşe ile Halil" dizisinin gözü yaşlı Menekşe’si Sedef Avcı, ilginç açıklamalarda bulundu. Genç oyuncu, "Üçüncü bölümdeki dayak sahnesinden sonra bana izin verdiler. Çünkü kollarım morardı. Saçlarımdan sürüklendiğim sahneden sonra da saçlarım döküldü" dedi.

Soluk kesen sahnelerin yer aldığı dizide Menekşe rolüyle izliyoruz Sedef Avcı'yı. Bize Menekşe'yi anlatır mısınız?
- Senaryoyu ilk okuduğumda beni çok etkiledi. Nisan-mayıs gibi okumuştum ilk olarak. Çok akıcı bir dille yazılmıştı ve her senaryoda karşınıza çıkan bir şey değildir bu. Alıp götürüyor gerçekten. Siz de görmüşsünüzdür, ilk bölümde soluğu kesildi izleyenlerin. Her dakika yeni bir şey oluyor. Bu da hem izleyiciyi hem de bizi etkiliyor. İlk bölümde istemediğim bir adamla evlendirildim. Bana tecavüz etti, babamdan dayak yedim, kendimi astım. Standart dizilerde üç dört bölümlük hikayeyi tek bölümde çektik.

Menekşe'ye odaklanırsak...
- Menekşe ailesinden çok baskı görmüş biri. Ailedeki tek dert ortağı ninesi. Annesi de güçlü bir kadın değil. Bir ağabeyi zaten hálá peşinde. O babasının ayağı gibi, kendini ispatlama çabasında. Bu yüzden kardeşini bile sadece bir asker arkadaşı hatırına öldürmeyi göze almış durumda. Diğer ağabey biraz daha Menekşe'nin tarafımda. Belki de o kurtaracak Menekşe'yi. Böyle bir ailenin içinde yetişmiş biri çok değişik bir aşk yaşıyor.

Dayak sahnesi, tecavüz ve iple intihar etme girişimi üç gün üst üste çekildi. Bu durum ağır gelmedi mi?
- Geldi aslında. Üçünü de üç gün üst üste çektik. Birkaç kere tekrarlandı o sahneler. Ben diziden önce koçumuzla birlikte çok çalıştım. Menekşe'yi içselleştirmiştim. Dolayısıyla çekimlerde başıma gelen her şey benim başıma da gelmiş gibi oluyordu. O yüzden izleyicileri bu kadar derinden etkiledi.

Menekşe'yle Sedef'in örtüşen yanları var mı?
- Genel olarak sadeliği ve masumluğu benzeşiyor. Yaşam tarzları çok farklı. Allah kimseye onun başına geleni vermesin. Üçüncü bölümdeki dayak sahnesinden sonra bana izin verdiler. Kollarım morardı. Her seferinde dayak yiyormuş gibi yapmak gerçekçi olmuyor. Saçlarımdan çekildiğim sahneden sonra eve gidip saçlarımı taradım ve saçlarım döküldü.

ŞÖHRET BENİ KORKUTMUYOR

Menekşe rolüne nasıl hazırlandınız?
- Senaryoyu ilk okuduğumda bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. İpek Bilgin Kıvanç ile büyük bir çalışma yaptık. İlk bölümde bir aşk var ve yeni bir aşk değil. Daha önceden var olan bir aşkı canlandırıyoruz. Oyuncuların birbirlerine ısınmaları için geçen süreci bu nedenle dizi çekimlerinden önceye aldık. Bu yüzden insanlar çok beğendi. Gerek karakter analizleri, gerek birbirimizi tanıma aşamaları derken bir sürü şeyi kolaylaştırdık. O duyguya girebildik. Rollerimizi içselleştirip izleyiciye sununca daha samimi ve gerçekçi olduk.

Bulunduğunuz ortam, ilişkiler, yaşananlar, evliliklerin adeta kabusu gibi. Endişeniz, korkularınız, "Ya yuvam yıkılırsa" sorgulamaları oluyor mu?
- Yuvamız konusunda hiçbir kaygım olmadı. O herkesin kendi bakış açısı. Ben 15 yaşımdan beri bir şekilde bu sektörün içindeyim. Ben ergenlik döneminden itibaren kendime zarar verecek hiçbir davranışta bulunmadım, kendimden eminim. Eşim de emin tabii. Bu biraz şöhrete ne kadar kapıldığınıza bağlı. Şöhret beni korkutmuyor!

"Menekşe ile Halil"e başlamadan önce "Sacayağı" adlı sinema filminde oynadınız. 29 Şubat'ta vizyona girecek olan "Sacayağı" nasıl bir film ve hangi rolü oynayacaksınız?
- "Sacayağı" Gömeç'te geçiyor. Sıcak bir kasabada geçiyor öykü. Kasabada yaşayan üç sıkı dostun ve ailelerinin başından geçen olayları anlatıyor. Zeki Alasya, Tarık Papuççuoğlu ve Hakan Boyav o üç karakter. Ben de Tarık Papuçcuoğlu'nun kızını oynadım. Hem ayakları üstünde duran, hem iki kardeşinin sorumluluklarını üstlenip onlara anne gibi davranan bir kızdı Kardem.

Özellikle oynamak istediğiniz bir rol ya da senaryo var mı?
- Şu an Menekşe rolü benim bütün hayatımı kaplamış durumda ve çok memnunum. Menekşe benim hayatımın rolü.

EŞİM BENİ KISKANMAZ

Dizide Kıvanç Tatlıtuğ ile oynuyorsunuz, gerçek hayatta ise Kıvanç Kasabalı ile evlisiniz. Eşinizin diziye bakışı, eleştirisi nasıl, kıskançlıklar oluyor mu?
- Kıskançlık bizde yok. O duygudan arınmış durumdayız. Diziyi çok beğeniyor. Ama çok yoğun tempolu bir dizi, gün kavramımız gitmiş durumda. İlk defa bugünümüz boş. Bazen o kadar yorgun geliyorum ki eve, "Bu kadar da kaptırma kendini" diyor. Ağlamaktan gözlerim şişmiş geliyorum eve bazen de. Gerçekçiliğini koruması için elimizden geleni yapıyoruz ve vücutlarımız iki üç kat daha fazla yoruluyor. O da gayet memnun ve takdir ediyor beni. Ama zaman zaman kızıyor Menekşe'ye Sedef'i bu kadar yorduğu için.

Bu arada ne zaman evlendiniz?
- 29 Temmuz 2005. Oyunculuğa başladıktan sonra.
Aşk evliliği mi?

- Evet, aşk evliliği. Aile baskısı yok (gülüyor). Aynı ajanstaydık. Yarışmada karşılaşmıştık. Miss Turkey 2001'e de katılmıştım. İki yarışma var hayatımda. 1997 yılında ilk yarışma ve 2001'deki eşimle tanıştığım yarışma...

'Ezel' dizisi ile her pazartesi akşamı evlerimize konuk olan Sedef Avcı, artık modellik yapmadığını söyledi ve ekledi: "Sadece hatır defilelerinde çıkıyorum. Kariyerime oyuncu olarak devam ettiğim için de adımın yanına 'oyuncu-manken' yazılmasını istemiyorum."

Ekranların en popüler dizisi 'Ezel'deki rolüyle hayran kitlesini genişleten Sedef Avcı, "Şu anda oyunculuk yapıyorum ve adımın yanına manken-oyuncu yazılmasını istemiyorum" dedi. 'Romantik Komedi' filmiyle sinemaya da adım atan Avcı; ALL dergisinden Emine Arıkan'a verdiği röportajda, kariyeri ve evliliğiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

YELPAZE GENİŞLEMELİ
Şimdiye kadar sizi 'Menekşe ile Halil' ve 'Ezel' gibi dramlarda gördük... 'Romantik Komedi'yle ise çok farklı bir yönünüzü ortaya koydunuz. Hangisine daha yatkın hissediyorsunuz? İkisi de birbirinden çok farklı ama bir oyuncu için ikisinde de yer alabilmek güzel. Sürekli ekranlarda ağlayan kadınken şimdi güldürüyor olmak çok hoş. Yelpazeyi genişletmek, farklı rollerde oynamak benim adıma çok önemli.

Filmde bekar, eğlenen, geceleri gezen bir kadını canlandırıyorsunuz ama gerçek hayatta evlisiniz. Filmi çekerken hiç mi 'bekarlık sultanlık mıydı yoksa' diye iç geçirmediniz? Evlenmeden önce de o tip bir hayatım olmadı. Öyle gezmeye merakım da hiç olmadı. Zaten evliliğim gezmemi engellemiyor. Biz bir de beraber gezmekten zevk alan bir çiftiz. Evlendim diye özlem duyduğum hiçbir şey yok.

Başarılı evliliğin sırrı da bu galiba... Gittiğiniz her yerde onunla birlikte olmayı istemek... Tabii, her şeyi beraber yapmayı istemek önemli ama 'illa her şeyi beraber yapacağız' diye bir takıntımız da yok. İkimizin de ayrı bir hayatı var. Kısıtlayıcı bir durum olmadığı sürece evliliğimizde herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

HATIR İÇİN YAPABİLİRİM
Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi mezunusunuz. Oyunculuğa nasıl başladınız? Özel bir eğitim aldınız mı?

Üniversiteyi bitirdikten sonra İpek Bilgin'le bir çalışma yaptım. Şimdi 'Ezel' için de birlikte çalışıyoruz. Yurtdışından gelen eğitmenlerin verdiği workshop'lara da katılmaya çalışıyorum. New York'taki Actors Studio'dan gelen Anthony Vincent Bova'nın workshop'larına üç kez katıldım mesela...

Siz oyuncu musunuz, manken mi? Meslek olarak hangisinin adınızın yanına yazılması daha doğru? Şu anda oyunculuk yapıyorum. Modelliğe, meslek olarak yoğunlaşmıyorum. Kırk yılda bir, hatır için bir defileye katıldığım oluyor. Mesela geçenlerde uzun zaman beraber çalıştığım Mavi'nin defilesine katıldım. Ama 'oyuncu-manken' olarak anılmak istemiyorum. Şu anda oyunculuğa emek harcadığım için öyle anılmak benim için daha hoş.

BENCE ÖZLEMEK ÇOK GÜZEL
Modellik bitti yani...

Yanlış anlaşılmasın, mankenliği kötülemiyorum ama şu anda mankenlik yapmadığım için mesleğime 'manken' yazılmasının bir anlamı yok.

Yurtdışına açılırsanız kiminle kamera karşısına geçmek isterdiniz?

Meryl Streep sanırım. Tabii bu tamamen hayal, uçuyorum şu anda ama onunla oynamak çok güzel olurdu. Erkeklerden de Jude Law olabilir.

Türkiye'den kimlerle oynamak isterdiniz?
Şener Şen, Uğur Yücel gibi üstatlarla oynamayı tabii ki çok isterim.

Eşiniz Kıvanç Kasabalı'nın da yoğun bir çalışma temposu var. Bu kadar koşturmaca içinde görüşmek zor olmuyor mu?

Yok, olmuyor. Ayrıca bana göre özlemek de çok güzel...

KÖTÜ ADAMI OYNUYOR

Eşiniz de 'Samanyolu' dizisinde oynuyor. Beğeniyor musunuz diziyi?
Tabii ki beğeniyorum. Özellikle daha önce oynadığı karakterlerden farklı olduğu için çok ilgimi çekiyor. Kıvanç şimdiye kadar hep iyi karakterler canlandırıyordu. 'Samanyolu'nda tam tersi felaket, tam anlamıyla 'ıyy' diyeceğiniz bir adamı oynuyor. Bu da bir oyuncu açısından harika! Evlendikten sonra arkadaşlarınız, çevreniz değişti mi?
'Gerçek arkadaşım' dediğim kişiler değişmedi.

Peki evli olmak, oyunculuk açısından kurallar koymanıza sebep oldu mu?
Yok, ikimiz de oyuncuyuz ve bunun bir iş olduğunu biliyoruz. Doğru bir yerde, doğru bir şekilde olduğu sürece ikimizin de yaptığımız işe saygısı var.

Beğendiğiniz tasarımcılar kim?
Hakan Yıldırım tabii ki... Özgür Masur da son zamanlarda favorilerim arasında. Dizide de onunla birlikte çalışıyoruz.

Cildiniz için özel bir şey yapıyor musunuz?
Ayda bir kez cilt bakımı yaptırıyorum, onun dışında da cildimin temizliğine önem veriyorum.

Spora vakit ayırabiliyor musunuz?
Evet! Çok enteresandır, ne kadar çalışırsanız enerjiniz de o kadar artıyor. Şimdi çok yoğunum ama fitness yapmaya vakit buluyorum. Geçen sene çalışmıyordum ve o boşluğun içinde zaman ayıramıyordum bir türlü.

PAPAĞAN GİBİ HİSSEDİYORUM
'Romantik Komedi' filminin başarısından sonra her yerde sizi görür olduk. Röportaj vermekten sıkıldınız mı? Sıkılmadım, sonuçta işimin bir parçası ama papağan gibi hissettiğim oluyor. Sürekli aynı sorular, aynı cevaplar...

Filmle ilgili çevrenizden ne tepkiler geldi?
Türkiye'de genelde dram tarzı filmler çekildiği için 'Romantik Komedi' birçok insana eğlendirici ve dinlendirici geldi galiba. Bu tarz filmler pek yapılmıyor, o yüzden senaryoyu okuduğumda hikaye çok ilgimi çekti. İyi yazılmış bir senaryoydu. İyi oyuncular da biraraya geldi. Yönetmenimiz Keçe'yle çalışmak da çok keyifliydi.

'Filmin mesajı yok' diye tepkiler geldi...
Bu tip bir filmin bir mesajının olması gerektiğini düşünmüyorum açıkçası. Romantik komedilerin amacı izleyicilere güzel vakit geçirtmek değil midir zaten?

Sedef Avcı fotoğrafları

Sedef Avcı resim 1 Sedef Avcı resim 2 Sedef Avcı resim 3 Sedef Avcı resim 4 Sedef Avcı resim 5