Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ferit Sıdal

Ferit Sıdal


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Ferit Sıdal Yazıcıya Gönder
Ferit Sıdal (1925 - 2001) :
1 Mart 1925 tarihinde Ankara'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini gördüğü "Gazi Lisesi"'nde tanbura ilgi duyan sanatçı, tanbur konusunda bir efsane olan Tanburi Cemil Bey'in öğrencisi Tevfik Bey'den 1 yıl kadar tanbur dersleri aldı. Sonrasında ise bir diğer ünlü tanburi İzzettin Ökte'yle çalışmalarına devam etti. Nurettin Cemil Bey'le repertuvar, Şerif İçli'yle de nota çalışmıştı.
Lise öğrenimini tamamladıktan sonra bankacılık sektöründe çalışmaya başlasa da, 1950 yılında Ankara Radyosu'na tanbur sanatçısı olarak girdi. Aynı yıl Müzeyyen Hanım'la evlenen Sıdal'ın, iki çocuğu vardır.

1956 yılından sonra tanbur sanatçılığının yanına koro şefliğini de eklemiş, çeşitli topluluklara şeflik yapmıştır. 1951 yılında da beste yapmaya başlamış, yüzün üzerinde esere imza atmıştır.

1972'de TRT Müzik Dairesi Başkanlığı'nın kurulmasından sonra, Sıdal kurumda Türk Sanat Müziği Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Sanatçı bu görevi 13 yıl boyunca sürdürmüştür.

1990 yılında TRT'den emekli olan sanatçıya, 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir. Emekliliğinden sonra da TRT'ye farklı pozisyonlarda hizmet vermeye devam eden Sıdal, 9 Ağustos 2001 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

*Bazı besteleri :
Sevdamı o hülyalı gözün rengi yarattı (Hüzzam)
Gözlerin bir içim su Suzinak)
Bir gönül vardı bende henüz aşkı tatmamış (Rast)
Aklımı başından aldı gözlerin (Nihavend)
Hicran olacaksa bu aşkın sonu (Rast)