Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ferhat Durmuş

Ferhat Durmuş


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Ferhat Durmuş Yazıcıya Gönder
Ferhat Durmuş, 1971 yılında Amasya'nın Merzifon ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Merzifonda tamamladı. 11 yaşındayken müzikle ve bağlamayla tanıştı. 1982 yılında MERZİFON HALK EĞİTİM MERKEZİNDE bağlama kursuna devam etti. 1983 yılında kurulan MERZİFON BELEDİYE KONSERVATUARINDA çalışmalarına devam etti. 1987 yılına kadar çevre illerde yapılan halk müziği konser organizasyonlarına gurubu ile konser verdi.


1987 yılında bağlama eğitimi almak üzere ANKARA'ya geldi. COŞKUN GÜLA ve BİRCAN PULLUKCUOĞLU'ndan nota,tavır,nazariyat,bağlama dersleri aldı. 1989-1991 yılları arasında vatani görevini İZMİR NARLIDERE ASKERİ BANDOSU'nda tamamladı. Askerlik dönüşü öğrenim gördüğü COŞKUN MÜZİK EĞİTİM ÖĞRETİM MERKEZİ'nde asistan hocalık yaparak bir çok öğrenciyi halk müziğine kazandırdı.

1992 yılında ANKARA RADYOSU'nun açmış olduğu AKİTLİ BAĞLAMA SANATCISI sınavını birincilikle kazandı ve TRT sanatcılığı görevine başladı.

1994 yılında ÇANKAYA BELEDİYESİ HALK MÜZİĞİ KOROSU'nu kurdu ve 2 yıl şefliğini ve hocalığını yaptı.

1996 yılında JAPONYA'nın NİGATA şehrinde bulunan KASHIWAZAKİ TURUKO MUNKA MURA (KASHIWAZAKİ TÜRK KÜLTÜR KASABASI)nda 3 ay boyunca milli sazımız bağlamayı,türküleri ve halk oyunlarını tanıtıcı konserler verdi.


1999 yılında yapılan bir sınavla TRT ANKARA RADYOSU STAJYER KADROLU SAZ SANATCISI hakkını kazandı. 3 yıl sonra tekrar yapılan bir sınavla stajyerliği kaldırılarak kadrolu saz sanatcısı oldu. Bu yıla kadar TRT nin birçok radyo, tv, yurt içi, yurt dışı konser organizasyonlarına sanatçı olarak katıldı.

2000 yılında ŞEF ZAFER GÜNDOĞDU yönetiminde ALMANYA'da yapılan BİNYILIN TÜRKÜSÜ organizasyonuna katılarak GUİNNES REKORLAR KİTABINA girdi.

2001 yılında TRT ANKARA RADYOSU GENÇLİK KOROSU bağlama öğretmenliği ve şef yardıncılığı yaptı. Bu yıllarda ayrıca çalıp söyleme tekniğiyle ilgili uğraşmaya başladı. 2002 yılında ALMANYA nın birçok şehrinde TRİO BAĞLAMA resital konser yaptı.

2003 yılında AMERİKA nın CHİCAGO kentinde bulunan CHİCAGO ÜNİVERSİTESİ'nde ULUSLARARASI ORTADOĞU DİLLERİ KONFERANSINDA, ORTADOĞU MÜZİĞİNE örnek olarak,TRİO BAĞLAMA resital konser verdi.

2005 yılında MAMAK BELEDİYE KONSERVATUARI'nda öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Ayrıca bu yıl GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ öğrencilerine nota ve bağlama dersleri verdi.

Yine 2005 yılında SARI DURNA BAĞLAMA grubunu kurdu ve ANKARADA şelpe (elle çalım) tekniği ile ilgili resital verdi.

SAKUDER (SANAT VE SANATKARLAR KÜLTÜR DERNEĞİ)'i kurdu ve halen yönetiminde görev almaktadır. Çeşitli sanatçıların CD ve kaset çalışmalarında bağlamasıyla eşlik etmiştir (BEDİHA AKARTÜRK,ARMAĞAN ELÇİ,NAZLI ÖKSÜZ,HALE GÜR,MUAMME BADEM-Ozan Özlemi).

2007 yılında ilk solo albümü olan HARABAT isimli çalışmasını çıkardı.

2007 yılında KOMPOZİTÖR MUSA GÖÇMEN'in ve kendisinin düzenlediği; bağlamayla batı sazlarının kaynaştığı CD ve konser çalışması yapmaktadır. Farklı olarak bu çalışma NEWAGE tarzındada hazırlanmaktadır.