Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hasan Sağlam

Hasan Sağlam


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Hasan Sağlam Yazıcıya Gönder
Babamın not defterinde, dünya ya gelişim, 03 01 1972 Dersim /Pulur /Çerxat yazıyor. Ama kimlik kayıtlarına 25 10 1972 (Tunceli/Ovacık/Çambulak) Köyü, diye geçmiş. Babam, devletten ne kadar gün koparırsak kârdır diye 10 ay geç yazmış.

Bütün şarkı söyleyen çocuklar gibi, ilkokulda sesimin ahenkli olduğunu biraz daha idrak ettim. Bahar aylarında yaylada dağlara doğru şarkı söylerken, Dersim'in derin vadileri, uzun uçurumları yaşlı ağaçları, asi kayaları ve soylu nehirlerinin sesime ses koyduğu anlar, ömrümün senfonisidir.

Kimselere söyleyemediğim ilk bestemi, o topraklara söyledim. On üç yaşımda yazdığım bir şiir beni sözün harmanına attı. Aynı yaşta bağlama çalmayı öğrendim.

Söylediğim her qılam beni, babamın çocukluğuna, Seyit Rıza'nın idamına, Laç deresinde akan kana, dağların anahtarına ve sürgüne götürüyordu.

Ve çocukluğum, silah omuzda durmadan uzaklara bakan yolculara öykünmekle geçti. Büyüyorduk ve durmadan omuzlarımıza ağırlık biniyordu. Ölüm haberleri silah sesleri bolca barut kokusu, ömrümüzü bıçaklıyordu. Ormanlardan sonra köylere doğru başladı yakmalar.1994'te köyümüz yakıldı ve adresi belirsiz bir sürgün ile göç başladı.


Köy düğünlerinde çalıp söylemeden sonra, derli toplu çalışma süreci Bursa'da başladı.1996 Mayıs ayında, Haydar Mollu ve ben Mayıs Türküsü adını koyduğumuz bir müzik grubu kurduk. Yaklaşık 10 kişiydik. Oldukça başarılı konserler veren grup, yol arkadaşım Haydar Mollu'nun amansız, kesinlikle zamansız hastalığı döşümüzden bıçakladı bizi. Çok uzun bir hastane dönemi ve sonra Almanya'ya götürüldü.

Grup artık dağılmıştı, arkadaşların çoğu Avrupa'ya bense 2001 de tamamı Kırmancki(zazaca) Vengdais (Sesleniş) adlı bir albüm çıkardım ve İstanbul'a yerleştim.

Bir sabah evde, Haydar'la beraber olduğumuz bir konser çekimini izledim ve çıktım. Akşam eve döndüğümde Haydar 'ın ölüm haberini almıştım.

Eksilmiştim; kimselerin anlayamadığı kadar hem de. Kederime bir şiir ve bir ağıt iliştirdim.

2003 yılında Dersim Çığlığı adlı ortak albümde söz ve müzikleri bana ait iki eser okudum

2005 yılında Ceylan yayınlarından,"Dersim Seni Neremde Saklayayım?"adlı ilk şiir kitabım,

uzunca bir aradan sonrasında ise Veng u Vaz (söz ve ses)adlı albüm İber Müzik'ten çıktı.