Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9148
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hande Özyürek

Hande Özyürek


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Hande Özyürek Yazıcıya Gönder
1976'da İstanbul'da doğdu. On bir yaşındayken keman çalmaya başladı ve bu alandaki yeteneği hızla gelişti. Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı Devlet Konservatuvarı'nda Çiğdem İyicil'den keman, Cengiz Tanç'tan kompozisyon dersleri aldı ve on dokuz yaşında, birincilikle mezun oldu. Çalışmalarını, Türk Eğitim Vakfı'ndan kazandıgı bursla, Almanya'da, Lukas David ve Tim Vogler'le sürdürdü ve Detmold Müzik Akademisi'nden cok iyi derece ile mezun oldu. Antje Weithaas ve Joshua Epstein'ın rehberliğinde devam ettiği solistlik sınıfını üstün başarı ile bitirdi.

Hande Özyürek, "Sedat - Güzin Gürel Kültür ve Sanat Vakfı Başarı Ödülü (İstanbul, 1995), Genç Yorumcular Başarı Ödülü"Förderpreis", (Lüdenscheid, Almanya, 1996) ve British Council "Yılın Genç Müzisyeni" (1999) ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Uluslararası yarışmalara katılmış, İtalya - San Bartolomeo'da (2001'de keman, 2003'te oda müziği dalında) ikincilik ödülleri almış, İtalya'nın Finale Ligure şehrinde yapılan "Palma d'Oro"müzik yarışmasında, 2003 yılında dalında verilen tek ödüle layık görülmüştür. 2003 yılında Junior Chamber International tarafından yapılan elemeleri kazanarak Kültürel Başarı Ödülü'nü almıştır.

16 yaşında orkestra eşliginde ilk solo konserini veren Hande Özyürek, Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, İtalya ve Türkiye'de konserler vermiş, Brüksel Filarmoni Orkestrası, Plovdiv Filarmoni, Mozart Senfoni Orkestrası (Almanya), İstanbul, İzmir, Bursa, Çukurova Devlet Senfoni orkestrası gibi büyük orkestraların yanı sıra pek çok oda orkestrası (Milli Reasürans, Borusan, Başkent Akademik, Camerata Saygun) eşliğinde çalmıştır. Katıldığı Uluslararası Müzik Festivalleri şöyle sıralanabilir: Bach Festivali(Maraton), Villingen-Schwellingen Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, İstanbul Müzik Festivali, Eskişehir Müzik Festivali.

Geniş ve zengin repertuvarında yer alan en ilginç çalışmalardan bazılarını radyo ve televizyon için yapılan kayıtlarda yorumlamıştır.

2007 yılının "Saygun Yılı"olması nedeniyle Kalan Müzik imzasıyla çıkardığı "Saygun'la Yüz Yüze" (Face to Face with Saygun) albümü, ünlü bestecimiz Ahmed Adnan Saygun'un "komple" keman-piyano eserlerinin kaydedildiği ilk albüm. İki önemli bestecimiz Özkan Manav ve Babür Tongur'un solo keman eserlerinin de yer aldığı CD'de sanatçıya değerli Alman piyanist ve pedagog Uwe Brandt eşlik ediyor.

2007 yılı Mayıs ayında Uluslararası Frankfurt Keman Müzik Günlerinde kazandığı Başarı Ödülünün yanısıra aynı yıl Aralık ayında 15. Uluslararası Viyana Müzik Yarışmasını kazanarak başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.

Özyürek ayrıca, 2000/2002 yılları arasında düzenli olarak konserler verdigi oda müzigi grubu "Emsland Ensemble"ın birinci keman üyesi olarak, yeniden konserler vermeye devam etmekte ve Almanya'nın Münih şehrinde yaşamaktadır...