Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Asafated

Asafated


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Asafated Yazıcıya Gönder
Yılların Death Metal grubu Asafated in kurulma tarihi 1992 yılının sonlarına dayanır. 1993 yılında ise tam olarak kadrosu oturan grup Bakırköy de kurulmuştur. Atilla Tutumlu (Gitar) , Muzaffer Kuvvet (Davul) ve sonra Tanju Can (Bas/Vokal) biraraya gelirler. Hakan Nurcanlı nın (Gitar) da katılımıyla 1994 yılında 2 şarkıdan oluşan Humanity Landscape adlı demolarını kaydederler. Demo Humanity Lanscape ve Divine Suffocation şarkılarını içermektedir.

Muzaffer ve Hakan ın ayrılmasıyla değişiklik yaşayan grupta Muzaffer in yerine Davul a Okan geçer. Grup 3 kişi olarak 1995 yılında 2. demoları Lonely i çıkartırlar. Grubun en sağlam şarkılarından biri olan ve video klibi de çevrilen Goner ilk kez bu demoda yer almaktadır. Demo Goner, Lonely, Divine Suffocation (Re-mix) olmak üzere 3 şarkıdan oluşmaktadır.

Kadroya Cem Ömeroğlu nun (Gitar) da katılmasıyla 1996 yılında ilk albümleri Kaybolmuş Masumiyet Ada Müzik etiketiyle piyasada yerini alır. Türkiye de ki Metal Müzik tarihine damgasını vurmuş olan bu albüm ile Asafated birçok dinleyici kazanmıştır. Özellikle Death Metal olarak yapılmış ilk albüm denilebilir. Albüm eski demolarda bulunan ve yeniden çalınan diğer parçalar dışında albüme Türkçe olarak ismini veren Lost Innocence (Kaybolmuş Masumiyet), Violent Desires, 7 (Instrumental) adlı grubun yeni parçalarından oluşmaktadır. Liriklerde yaşam ve sosyal içerikli sorunlara değinilmiştir.

Ada Müzik firmasıyla çeşitli sorunlar yaşayan grup 1999 yılında Zihni Müzik etiketiyle Tout Va Bien adlı EP çıkartır. Kadroda Tanju Can ve Atilla her zamanki gibi yer alırken Gitara Cenk Turanlı geçmiştir. Davulcuları ise ayrılmış olduğundan kayıtlarda drum machine kullanılmıştır. EP eski sound a göre daha farklı olsa da gerçekten başarılı ve kaliteli bir müziğe sahiptir. Buried In Mud, Not 4 U gibi sağlam ve sert şarkılar içermektedir. Tout Va Bien ise fazla söz bulunmayan diğer şarkılara göre daha yavaş bir şarkıdır. Ve Asafated Kaybolmuş Masumiyet ten sonra Tout Va Bien ile de kendini kanıtlamıştır.

Grup bu demodan sonra dağılma aşamasına gelir. 2002 yılında bazı yeni elemanların katılımıyla tekrar toparlanırlar. 2003 te ise Eskişehir de Zoo Fest 2 isimli festivalde yer alırlar. Eski kadrodan Tanju Can, Atilla ve Cenk aynen dururken davulda Cenotaph ve Suicide grubundan Goremaster ile bas gitarda Oğuz Han bulunmaktadır. 2004 yılında ise Rock The Nations II festivalinde yer almayı planlayan grup festivalden bir süre önce dağıldıklarını açıklayarak katılamayacaklarını belirtmişlerdir.
Tanju Can o tarihten sonra bir süredir içinde bulunduğu yeni projesi Grind Death grubu UÇK Grind ile yoluna devam eder.