Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ankaralı Yasemin

Ankaralı Yasemin


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Ankaralı Yasemin Yazıcıya Gönder
4 eylül 1979 yılında Ankara Dikmen'de Aydın ailesinin ilk çocuğu olarak doğdu. Babası taşaron olarak mütahitlik yapıyordu. İlk öğretimini Ankara da yapan Yasemin, bir süre baba mesleğinden dolayı ordan oraya gidip durdu. Henüz ilkokul dördüncü sınıfta okurken, anne ve babasının anlaşamaması sonucu babasız kaldı. Baba hasretinden dolayı onun yanına giden yasemin okulundan uzaklaşmış oldu. Ancak bir süre sonra okulunu bitirme kararı alıp annesinin yayına döndü.Ortaokulu bitirene kadar annesi ile babası arasında gidip gelen ve bir taraftanda öğretimini tamamlamaya çalışan yasemin, maddi imkansızlıklar düzünden ortaokul sonrasında eğitimine devam edemedi. Zaman zaman baba hasretine dayanamayıp onun yanına giden Yasemin bir taraftanda kardeşleri ve annesini özlüyordu.Yasemin kararını vermişti annesi ve kardeşleri ile kalacak, babasını annesi izin verdiği sürece görebilecekti. Kendisi için süpriz olan müzik hayatı 16 yaşında bir tanıdıklarının düğününda türkü söylemesi ile başladı. Bir yıl boyunca düğünlerde türkü söyleyen Yasemin, artık para da kazanıyor ailesine maddi destek oluyordu. bu işi kendisine meslek edinme kararı alınca şan dersi alma kararı da aldı. Ancak annesinin İstanbul a taşınma isteği Yasemin in kararları ve hayellerini yarı yolda bıraktı. O yıllarda nerden bilsin ki, İstanbul taşınmak onu müzik dünyasında profosyönelliğe taşıyacak ve Ankaralı Yasemin yapacaktı.

Gönülsüz olarak İstanbul a taşınan Yasemin, ne yapacağını şaşırmıştı. Ancak birgün televizyonların birinde Ankaralı Turgut'u gördü. Turgut, onun albümlerini daha önce Ankara da dinlediği arkadaşları arasında ki eğlencelerde kasetini çaldığı yöresel sanatçılardan birisiydi. Fakat o profösyöneller arasına katılmış televizyonlara çıkıyordu. Bir cinlik düşünen Yasemin karar almıştı Turgut'un firmasını arayacak onunla tanışacak ve kendisine yardımcı olmasını isteyecekti. Kararlıydı artık türküler söyleyecek müzisyenlik yaparak geçimini sağlayacak. Çok para kazanıp İstanbul da babasına bir ev satın alacaktı ve onu canı her istediğinde görecekti. Ankaralı Turgut kanaldan kalana çıkıyor Yasemin'in heyecanıda gittikce artıyordu ama aradığında ne diyecekti. Henüz 17 yaşında net düşünemeyen içinde korkuları olan birisiydi. Ya Ankaralı Turgut onu terslerse diye düşünüp aramaktan vaz geçiyordu. Birgün telefonu kapıp yapacağını yaptı ve Tutku Müziği aradı. Telefonun diğer ucundaki ses Turgut'un prodüktörü olduğunu söyeyince Yasemin gerçekleri anlatır. Albüm yapmak istediğini çok iyi Ankara Türküleri seslendirdiğini söyledi.

Kısa görüşmelerin ardından o dönemde Ankaralı bayan bir sanatçı arayan Tutku müzik yetkilileri Yasemin'le buluşup albüm çalışmasına girdiler. Yıl 1997'in ilk baharı, Yasemin henüz 18.ne girmemiş ve hayellerin gerçekleştiğini düşünmeye başladığı günlerde. Bir aylık çalışmanın ardından Yasemin kendisini stüdyo da bulur. Hemde yanında hayran olduğu sanatçı Ankaralı Turgut vardır. Ankaralı Turgut , Yasemin'in bu albümünde bağlamasını konuştururken yönetmenliğini yapar iki türküde düet yaparak ona tam destek verir. Yasemin artık Tutku Müziğin sanatçıları arasında yerini almış ilk albümü olan İbrahim Tatlıses ile Sezen Aksu'nun şarkılarının "ti"ye alındığı "bende isterem" i piyasa sunmuştur. Artık Yasemin'e de bir Basın Danışmanı gerekmektedir. Ankaralı Turgut'un Basın Danışmanı ve Menejeri Kenan Kaya ile tanışan ve çalışma kararı alan Yasemin artık yere göğe sığmamaktadır. O da televizyonlarda boy göstermeye konserlere gitmeye başlamıştır. O acı günler, umutsuz anlar , karamsarlıklar sona ermiş yepyeni bir yaşam başlamıştır Yasemin için....

Bir yıl dolmadan firması ile annesinin anlaşmazlıkları yüzünden Emir Müziğe geçen Yasemin, buraya sırası ile "sarışın bomba", "hop dedik abi" ve "cepten ara beni" isimli albümlerini yapar. Ankaralı yasemin müzikteki başarısın 1988 yılının sonbaharında Hop Dedik Abi simli albümünde yakalar. 280 bin albüm satan yasemin artık milyonların konuştuğu bir sanatçı olmuştur. Ancak gerek Emir Müzik ve gerek Tutku Müzik, sanatçının eski albümlerinin kapaklarını değiştirip yeni ürünmüş gibi piyasaya sunarlar. Buna sinirlenen sanatçı, yıllardır birlikte olduğu kader birliği yaptığı Kenan Kaya ile bir karar alır. Artık albümlerini kendileri yapacak dağıtım vereceklerdir. Yıl 2000 Yasemin Kenan Kaya ile birlikte prodüktörlük yapmaya başlar. Anlayalım abi isimli alt yapısı daha batıya yakın ensturmanların kullanıldığı yapıtı dinleyenlerine sunarlar. Terslikler bitmek bilmez, Kenan Kaya'nın ani askere gidişi ve arkadaşlarının yarı yolda bırakmaları iş hayatında inançlarını birleştiren ikiliyi hedeften saptırıp başarısızlığa götürür... Ve Yasemin bu kez "Tantana yapma" isimli son albümü ile müzik dünyasındaki yolculuğuna Emir Müzikte yeniden devam eder. Kenan Kaya ile zorunlu olarak yollarını ayırmak zorunda kalan Ankaralı Yasemin mecburi olarak 3 yıl beş ay müzik çalışmalarına ara verir.

Yasemin kararlıdır müziksiz olmayacaktır. Yeniden doğuyor, herşey yeniden başlıyormuş gibi düşünüp 2005 yılında Kenan Kaya ile yollarını yeniden birleştirme kararı alır. Yine eskisi gibi mücadele edecek, iş dünyasında Kenan Kaya dışında kimseye güvenmeyecektir. Nede olsa sözleşmeleri bitmiş hiçbir sorunu kalmamış ve hürdür. Yoğun bir çalışmanın ardından kenan kaya prodüktörlüğünde "best of yasemin" ardından da ilk defa bir bayan sanatçının türkülerini seslendirdiği "ankaralı yaseminle muhabbet geceleri" vcd'si müzik marketlerdeki yerini alır. Bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan "abim öpüversin seni" de ankaralı yasemin in en son çalışmasıdır. Ankaralı Yasemin'i tekar o eski başarılı günlerine taşıyan albüm bir Kenan Kaya bir Yasemin Aydın ürünüdür.