Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Şirin Pancaroğlu

Şirin Pancaroğlu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Şirin Pancaroğlu Yazıcıya Gönder
The Washington Post gazetesinin milli servet olarak nitelendirdiği arpçı Şirin Pancaroğlu, çalgısının efsanevi fakat az bilinen evrenini zengin boyutlarıyla tanıtmayı kendine ödev edinmiş bir sanatçıdır. Repertuvarında arbın klasik literatürünü kucaklarken, erken dönem müzikleriyle günümüz müziğine daha derin bir ilgi duyar Şirin. Yepyeni bestelere soluk vermeyi kararlı bir tutumla sürdüren arpçı, Jeeyoung Kim, Gerardo Dirié ve Ricardo Lorenz'in kendisine ithaf ettikleri yapıtların prömiyerlerini gerçekleştirmiştir. Oda müziği alanında kemancı Ignace Jang ile birlikte Equinox adıyla bir ikili oluşturmuş; ikili, şimdiye kadar bir arada düşünülmemiş olan çalgılarının ortak dağarcığını özelllikle kendileri için bestelenen yapıtlarla geliştirmiştir.

Verdiği konserlerle dünyanın çeşitli köşelerine uzanan Pancaroğlu, A.B.D.'de Kennedy Center ve Wolf Trap, Kore'de Sejong Cultural Arts Center ve İstanbul'da AKM gibi seçkin müzik merkezlerinde sesini duyurdu. Aralarında Berlioz Festivali, Villeveyrac Müzik Haftaları, Trieves Festivali, Chirens Festivali, Yapı Kredi Sanat Festivali, Uluslararası Ankara ve Eskişehir Festivalleri olmak üzere pek çok festivale katıldı. A.B.D.,İsviçre, Fransa, Kore ve Türkiye'de televizyon ve radyo programlarına konuk edildi.

Ankara'da doğan Şirin Pancaroğlu müzikle küçük yaşta kendi kendine tanıştı. Müzik sevgisi onu, İstanbul'da başlayıp İsviçre, Endonezya ve A.B.D.'de geçen uzun bir yolculuğun içine çekti. Cenevre Konservatuvarı'nın ardından eğitimini A.B.D.'de İndiana Üniversitesi Müzik Fakültesi'nde Susann McDonald ile sürdürdü; 1992'de Master of Music derecesiyle mezun oldu. Şirin, 1996'da Amerika'da A String of Longingbaşlığı altında yayınlanan bu albümünde çalgısını üç yüzyıla açılan bir müzik yelpazesinde duyurmayı seçti. Bu ilkte, kendş alımlamasında bulduğu heyecanı paylaşmak kadar arbın çok renkli dilini de yansıtmaktı amacı.

Şirin, çalışmalarına halen yeni ve eski dünyaların arasında devam etmektedir.