Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Antonio El Agujetas - Jose Serrano

Antonio El Agujetas - Jose Serrano


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Antonio El Agujetas - Jose Serrano Yazıcıya Gönder
Yeni Dünya Müzik meraklısı için "Prokofyev Ekim Devrimi Kantatları", "Özgürlük Flamenkoları" ve "Dünya Devrim Şarkı ve Marşları" isimli üç ayrı albüm çıkardı.

"Ekim Devrimi Kantatları", "Dünya Devrim Şarkı ve Marşları" ve "Özgürlük Flamenkoları", Yeni Dünya Müzik tarafından yayınlanan farklı coğrafyalarda yapılmış, fakat özde birbirine yaklaşan üç ayrı albüm. Kantatlar 1891 - 1953 yılları arasında Sovyetler Birliğin'de yaşayan senfoni, konçerto, opera, bale, programlı müzik ve film müziği gibi çeşitli türlerdeki yapıtlarıyla müzik tarihinin önde gelen bestecilerinden biri sayılan Prokofyev'e ait. Albüm Prokofyev'in Batı dünyasında çok tanınmayan ama 1917 Ekim devriminin 20'nci ve 30'uncu yıldönümleri için bestelediği kantatlardan oluşuyor. Ayrıca Sovyet devrimi sonrasındaki sancılı dönemi yaşayan Prokofyev'in sanat serüveni açısından ayrı bir önem taşıdığı söyleniyor.

Kantatın teması ekim devrimi, zafer, sanayileşme ve anayasa başlıklarından oluşuyor. Birbirine zıt bölümlerde Bolşevik devrimi ve SSCB'nin doğuşu anlatılıyor. Albüm kışlık saraya yürüyüşle başlıyor. 1918'deki büyük açlık dönemlerinden ve Lenin'in 1924'teki cenaze töreninden sonra 30'lu yılların başında tarıma ve sanayiye değiniliyor. Albüm, Stalin'in iktidara gelişi ve 1936'daki yeni Sovyet anayasası ile son buluyor. İki koro ve dört orkestra için yazılan yapıt yaklaşık 250 sayfa tutuyor. Kantatları seslendiren Novaya Filarmoni Orkestrası'na Aleksander Titov şeflik ediyor. Diğer albüm "Özgürlük Flamenkoları"nın asıl ismi "2 Gritos De Libertad / Hasta Los Huesos". Albüm iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde 1991'den bu yana İspanya Kordoba Cezaevi'nde düzenlenen flamenko yarışmasının 1991, 1993 ve 1995 tarihlerinde çıkardığı iki şarkıcı bulunuyor. 1991 ve 1995 yılı birincisi Jose Serrano Campos ve 1993 yılı birincisi Antonio "El Agujetas" toplam altı şarkı yorumluyorlar. İkinci bölümde ise, Joaquin Martin yönetimindeki on kişiden oluşan İspanya'nın ünlü topluluğu Los Activos yedi şarkı seslendiriyor. "Dünya Devrim Şarkı ve Marşları" adını taşıyan üçüncü albüm ise değişik ülkelere ait on beş devrim şarkısını içeriyor. Albüm kapağına şarkıların hem orijinal sözleri hem de Türkçe karşılıkları yazılmış.