Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hande Dalkılıç

Hande Dalkılıç


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Hande Dalkılıç Yazıcıya Gönder
1974 yılında Ankara'da doğdu, ilk piyano derslerini Prof. Güherdal Karamanoğlu Çakırsoy'dan aldı. Akademik müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakükesi'nde başladı. Üstün yeteneğini, erken yaşlarda olgunlaşmaya ve seçkinleşmeye başlayan müzikal formasyonunu sanatta yeterlik (doktora) düzeyine kadar bu fakültede Prof. Ersin Onay'ın sınıfında geliştirdi.

Hande Dalkılıç, mesleki çalışmalarının en erken dönemlerinden itibaren, üstün artistik duyuşuyla beslenen araştırmacı yönüyle de dikkatleri çekmiştir. Sanatçı, bu nitelikleriyle genç yaşta olgun bir yorum gücüne ve geniş bir repertuvara sahip olmuştur. Muammer Sun'un "Yurt Renkleri" başlıklı eserinin yer aldığı bu CD, Hande Dalkılıç'ın ürünlerinin üçüncü CD'sidir.

Diğer iki ürün ise Ahmed Adnan Saygun'un eserlerini içermektedir. Bu CD'lerde Saygun'un 1. Piyano Konçertosu (Op.34), Sonatin (Op.15), Aksak Tartılar Üzerine On Etüt (Op.38) gibi eserlerinden başka 1990 yılında bestecinin ölümünden kısa bir süre önce tamamladığı Piyano Sonatı'nın (Op.76) dünya prömiyeri yer almaktadır.

Hande Dalkılıç, bu CD'sinde bu kez Muammer Sun'un 'Yurt Renkleri'nin ilk bütünsel yorumunu ve ilk CD kaydını gerçekleştirmiş oluyor. Sanatçının her üç CD'sinin de Türk bestecilerine adanmış olması, özellikle ilk icraları içermesi bir rastlantı olmayıp, onun özenle biçimlediği mesleki çizgisinin bilinçli yönelimine işaret etmektedir. Hande Dalkılıç, solistlik kariyerini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı resitaller, orkestra eşliğinde konserler, Türk ve yabancı sanatçıların oda müziği konserleri, radyo ve TV yayımlarıyla sürdürmekte, virtüozitesini oluşturan güçlü teknik, derinlikli ve özgün yorumları her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşmaktadır.