Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Bloke

Bloke


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Bloke Yazıcıya Gönder
Grubun üyelerinden Süleyman Kerkaya (Kinaye) ve Ferhat Dolak (Taurus), grubun diğer üyesi Erdi Çokkaynar (Er-D) ile birlikte 2001 yılında Bloke adı altında gruplarını kurarak müziğe profesyonel anlamda adım attıklarını söylediler. Kerkaya ve Dolak, ilk albümlerini geçen yıl Blokaj adı altında çıkardıklarını, 14 parçalık bu albümlerinin tanıtımı için ''Dansöz Dünya'' adını taşıyan parçalarına klip çektiklerini ve bu klibin bazı kanallarda yayınlanmaya başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:


''Diğer rap gruplarından çok farklıyız. Diğerleri, bir ritim ya da melodi bulup bunun üzerine daha sert bir sözle rap yapıyorlar. Biz Türk müziğindeki birçok enstrümanı bir araya getirerek kendi müziğimizi ve sözümüzü kendimiz yapıyoruz. Kimseden ritim ya da melodi almıyoruz. 14 parçalık albümümüzü kendi mini stüdyomuzda, kendi cihazlarımızla hazırladık. Klibini bile montajından kurgusuna kadar kendimiz yaptık.''

ABD'NİN RAP'İ VE ORTADOĞU...

Son olarak Ortadoğu'daki yaşananları kendi yaptıkları tarzdaki Rap müzikle anlatmaya çalıştıklarını belirten Kinaye ve Taurus, bu konuda tek parçalık albüm hazırladıklarını bildirdi. Aslında yıllardır Ortadoğu'yu anlatan bir klip hazırlamayı düşündüklerini ancak, İsrail'in Lübnan'a yaptığı son saldırının ardından bu düşüncelerini hayata geçirdiklerini dile getiren Kinaye ve Taurus, şöyle devam etti:

1 YILDA HAZIRLADILAR

''Rap, gerçekte ABD ya da Avrupa müziği olarak bilinir. Biz Rap ve Ortadoğu'yu bir parçada buluşturduk. Rap'te her konunun işlenebilmesi gibi bir avantajı, sosyal mesaj vermede kullandık. Ortadoğu'da masum insanların ölmesine dünyanın seyirci kalması bizi çok üzdü. Bizim amacımız bölgede yaşananlara dikkati çekmek ve katliamın durdurulması. Bu albüme bir de klip çektik. Görüntü ve fotoğraf için birçok yerden destek aldık. Parçayı ve klibi hazırlamak yaklaşık 1 aylık zamanımızı aldı. Filistin ağırlıklı 'Ortadoğu Suskun' adlı albümdeki fotoğraflar ve görüntüler, özel olarak seçildiği için ses getireceğine inanıyoruz.''

MESAJ VERMEK İSTEDİK

Kinaye ve Taurus, Ortadoğu'ya dünyanın sessiz kalması nedeniyle böyle bir albüm ve klip yaptıklarını vurgulayarak, ''Bu albümden satış ya da kar amaçlamıyoruz. Yeter ki bölgeye olan duyarlılığı artıralım. Bizim yaptığımız biraz eleştiri, biraz da mesaj vermek... Olaya bir İslam ülkesinde yaşananlar olarak değil, herhangi bir topluma yapılan acımasızlığı göstermek adına yaklaştık'' diye konuştu.