Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Cihat Aşkın

Cihat Aşkın


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Cihat Aşkın Yazıcıya Gönder
İstanbul'da doğan Cihat Aşkın, 11 yaşında girdiği İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda özel Yetenekli Çocuklar Sınıfı'nda Profesör Ayhan Turan ile keman eğitimine başladı ve 1989'da mezun oldu. Daha sonra Londra'ya giderek Kraliyet Müzik Kolejinde Profesör Rodney Friend ile çalışarak solist diploması aldı ve hemen akabinde City Üniversitesi'nde Prof. Yfrah Neaman ile çalışmalarına devam ederek 1993 yılında Master, 1996 da da Doktorasını tamamlayarak Müzik Doktoru unvanını aldı. 1998 yılında yaptığı akademik çalışmaları nedeniyle Doçent unvanını alan Aşkın İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarında öğretim görevlisi ve yeni kurulmakta olan Müzik Yüksek Lisans Programı yürütücülerindendir.

Günümüze kadar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası dahil Türkiye'nin bütün orkestralarıyla sürekli olarak katıldığı konserlerinde keman edebiyatının klasik eserlerini seslendirdi. 1989 Uluslararası İstanbul Festivalindeki resitalinin ardından. Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, İtalya, İspanya ve İngiltere'de konserler verdi; 1994 Semana, 1995 Leicesterve 1998 İstanbul Festivaline katılarak Jesus Lopez Cobos ve Lozan Oda Orkestrası eşliğinde bir konser verdi. Temmuz 1998 de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın solisti olarak gittiği Belçika'da Cumhuriyet'in 75. Yılı Onuruna Ulvi Cemal Erkin'in Konçertosunu yorumlayarak CD kaydını yapan Aşkın 1985 de İstanbul Filarmoni Derneği ödülünü aldı ve 1987 de Yehudi Menuhin Keman Yarışmasında (İngiltere) en iyi Bartok Yorumcusu seçildi. 1990 da Percy Coates, Leonard Hirsch ödülü, iki defa Isolde Menges ödülü, Kathieen Long Oda Müziği ödülü ve Kari Flesch Keman Yarışmasi'nda 'Olağanüstü Liyakat ödülü'nü kazandı. Cihat Aşkın 1995 de Yalçın Tura'nin kendisine ithaf ettiği konçertosunun dünyadaki ilk seslendiriliğini gerçekleştirdi. Aşkın'ın yaptığı kayıtlar arasında Prof. Hikmet Şimşek yönetiminde Macar Virtuozları eşliğinde seslendirdiği Mozart'ın Keman Konçertosu N0.5 (1991), Kemancı Suna Kan ile Bach'ın îki Keman için Konçertosu (1998), Kodaly, Gliere, Halvorsen, Honnegger ve Aquiar'ın keman ve çello için eserlerini içeren CD'si 1996 yılında Meridian Şirketi tarafından Londra'da yayınlanmıştır. Sanatçının Kalan Müzikten Minyatürler ve Ege'nin Türküsü başlıklı CD'leri yayınlanmıştır. Müzik yayını yapan radyo ve televizyonlar, yerli ve yabancı pop, caz ve rock müzik şarkılarıyla yankılanıyor.

Müzik festivali, açıkhava konserleri, farklı mekanlarda düzenlenen özel konserler İstanbul'un neşesini yeniden yerine getirmiş gözüküyor. Türkiye'de müzik sektörünün aynası durumundaki İstiklal Caddesi'nde durum farklı değil. Cadde üzerindeki müzik marketler radyo ve televizyonlarla yarışırcasına şen şakrak şarkılar çalıyor. Arada bir, biraz hüzün, biraz umutsuzluk hâkim tanıdık bir ezgi dikkat çekiyor: Cihat Aşkın'ın