Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Münip Utandı

Münip Utandı


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Münip Utandı Yazıcıya Gönder
1952 yılında Antakya'da doğdu, İlk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra İ.Ü.Hukuk Fakültesine başladı. Yüksek öğrenimi sırasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Korosu, Boğaziçi Üniversitesi Korosu, Kadıköy Musiki Derneği, Süheyla Altmışdört ve Ender Ergün yönetimindeki İ.Ü. Korosunun çalışmalarına devam etti.

1976 ylında kurulan İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun ilk kadrosunda yer aldı. Bu tarihten itibaren kendisinden büyük destek ve teşvik gördüğü Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile çalışmalarını sürdürdü. Koronun Yurtiçinde ve Yurtdışında verdiği çok sayıda konsere solist olarak katılan Utandı, çeşitli radyo ve TV programlarında solistlik yaptı. Bazı TV dizilerinde, radyofonik piyeslere ve tiyatro oyunlarına sesi ile katkıda bulundu. Sesinin genişliği, uslubunun klasik anlamdaki doğruluğu, temizliği ve orijinal ses rengi ile son dönemin önde gelen yorumcularından biri olarak kabul edildi.

Yapı Kredi Bankası'nın ve İstanbul Belediyesi'nin hazırlamış olduğu kaset ve CD lerde solist olarak görev yapan sanatçının, Aynalı Kavak' tan - Kalamış'a ve Münip Utandı adlı iki CD ve kaseti bulunmaktadır.

Müzik dışında stilize resim çalışmaları yapan Utandı, eserlerini bir kişisel sergide değerlendirdi.

İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçılarından Ceyda Utandı ile evli olan sanatçı, bir kız çocuğu babasıdır.