Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mustafa İktu

Mustafa İktu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Mustafa İktu Yazıcıya Gönder
Mustafa İktu 12 Haziran 1938'de Salihli'de doğdu. Orta öğreniminden sonra 1952'de Ankara Devlet Konservatuvarı Nefesli Sazlar (Korno) Bölümüne girdi. Bu bölümde 4 yıl öğrenim gördükten sonra sınıf atlayarak Opera Bölümü'ne geçti. Burada ünlü İtalyan Bariton Carlo Galeffi ve Saadet Ikesus-Altan ile çalışarak Opera Yüksek Bölumü'nden pekiyi dereceyle mezun oldu.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Şehir Operası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı olarak yurt içinde ve dışında birçok operada Bas ve Bas-Bariton rolleri oynayarak seçkinleşli. Bunlardan bazıları: Don Carlos (II. Philipp), Macbeth (Banco), Fidelio (Rocco), Figaro'nun Düğünü (Figaro), Don Giovanni (Don Giovanni), Satılmış Nişanlı (Kezal), Anna Bolena (VIII. Henri), Fausi (Mephislopheles), Hoffman'dan Öyküler (Lindorf-Coppelius-Dapertutlo-Miracle), La Fanciulla del West (Şerif), Aida (Ramfis), Köroğlu (Seyis), IV. Murat (IV. Murat)... Vokal Senfonik eser olarak ise, Beethoven 9. Senfoni (Bas Solo), Haydn Mevsimler Oraloryosu (Bas Solo) vb.

Sanat yaşamı süresince Piyano ve Orkestra eşliğinde yaptığı konserlerde özellikle Türk Bestecilerini tanıtmıştır. Türk eserlerini yorumlamadaki üstün nitelikleri, Sahne ve Belcanto tekniğine hakimiyeti ile ünlenmiştir.

Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı ve Atatürk Eğitim Fakültesi'nin kuruluş çalışmalarında bulunmuş ve öğretim üyesi olarak birçok genç sanatçı yetiştirmiştir.

Kıbrıs, Avusturya ve Rusya'ya yaptığı turnelerde resitaller ve televizyon programları yapmış. Operalar oynamış ve hakkında basında çok olumlu yazılar çıkmıştır.

1981 sezonu sonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliğine atanan Mustafa İktu, bu görevini sürdürmüş; 1982 yılında Budapeşte Senfoni Orkestrası eşliğinde Ulvi Cemal Erkin'in 7 Halk Türküsü'nün CD'sini yapmış ve bu CD Fransa da ödül kazanmıştır. Aynı yıl Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde Brahms'ın Bir Alman Requiemi'nde solist sanatçı olarak son kez yer almıştır.

1 Ekim 1982'de yitirdiğimiz sanatçı, kısa yaşam süresince 500'ün üstünde temsil ve konser yapmıştır.