Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Kürşad Terci - Kağan Korad - Soner Egesel

Kürşad Terci - Kağan Korad - Soner Egesel


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Kürşad Terci - Kağan Korad - Soner Egesel Yazıcıya Gönder
BİLKENT GİTAR ÜÇLÜSÜ

Topluluk 1987 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Güney Doğu Anadolu da dahil olmak üzere Türkiye'nin birçok yöresinde ilk defa düzenlenen "Klasik Gitar" konserleri dizisi ile büyük ilgi görmüştür. Yurt dışında özellikle Fransa, Polonya, Romanya, K.K.T.C., Gürcistan, Hırvatistan ve Almanya'da verdikleri konserlere yabancı basın, radyo ve televizyon kuruluşları ilgi göstermiş, çok olumlu eleştiriler alşmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda veren topluluk başta 12. ve 13. Uluslararası İstanbul Gitar Festivali, 1. Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali, 1997 Yapı Kredi Konserleri dizisi, 1996 Fransa Belford Müzik Festivali olmak üzere önemli festivallere katılmıştır. Yaptıkları düzenlemeler ve bestecilerin kendilerine ithaf ettiği eserleri dünya premierlerini yapmışlar ve bu eserlerin gitar repertuarına kazandırmışlardır.
Rengim Gökmen, Zbigniew Graca, Andrew Greenwood, Bujor Hoinic ve Christian May yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, izmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler vermişlerdir. Bujor, Hoinic ve Nejat Başeğmezler'in Bilkent Gitar Üçlüsü için yazdığı Gitar Konçertolarının ilk seslendirişini Bilkent Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirmişlerdir.

Grup üyeleri Bilkent üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Klasik Gitar Bölümü'nde önce Ahmet Kanneci, sonra Ireneutz Strahocki2nin öğrencileri olmuşlarıdır. Öğrenimleri süresince Costa Cotsiolis, Hubert Kappel, Leo Brouwer, Marco Socias, Joseph Henriquez, Roberto Aussel, Paul Gregory gibi ustalarla çalışmışlardır. Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarından Yüksek Onur dereceleriyle mezun olmuşlardır. Herbiri oda müziği gruplarıyla ve solo olarak da konserler de veren grup üyeleri halen Bilken Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültei Klasik Gitar Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedirler.

Grup 2000 yılından beri Türk eserlerine yer veren özgün bir repertuarla yurt içi ve yurt dışı konserlerine Kürşad Terci-Kağan Korad gitar ikilisi olarak devam etmektedir..