Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - İsmail Işık - Mücahit Işık

İsmail Işık - Mücahit Işık


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

İsmail Işık - Mücahit Işık Yazıcıya Gönder
İSMAİL IŞIK

Çankırı'da sanatsever bir aile ocağında büyüyen Işık, 6 yaşından beri saz çalıyordu. Lise yılları boyunca geceleri düğünde, gazinoda saz çalarak eğitimini sürdürüyordu. Amacı inşaat mühendisi olmaktı, başardı ODTÜ'ye girdi. Öğrencilerine folklorik bir ortam sunan THBT Halk Müziği bölümü başkanı Ermeni asıllı Antranik Şendöner ile tanıştı. Işık'ın yeteneği kısa zamanda kendini gösterdi ve bu bölümün okul bitene kadar başkanlığını yürüttü.
THBT'nin çeşitli ülkelerde yaşayan 1500 üyesi, Türk halkının geleneklerinden, sanatına kadar araştırmalar yapıyor, gösteriler düzenliyor. Bu topluluğun "başkanı" yok, "ağası" var. "Millenyum Ağası" İsmail Işık'tı. O tarihte Işık başından geçen olayı anlatıyor: "MİT'ten bir yetkili geldi 'Sizi internet ortamında izliyoruz, dünyanın her yerinden yazışıyorsunuz, iletişiminiz sürüyor, ne işler yapıyorsunuz?" diye sordu, ben de anlattım. 'Peki' dedi, gitti..."

Müzikle olan profesyonel ilişkinizin etkisiyle mi, ODTÜ'den mezun olur olmaz kendi işinizi kurdunuz? Sanırım sazla, Türk halk bilimiyle, o 550 kişilik çatı altında yönetici pozisyonunda uğraşırken öğrendiklerimiz bir işletme masterıydı aslında. 5 yıl boyunca ODTÜ'nün sosyal kulübünde biz para kullanmasını, yönetimlerde çekişmesini, yönetimi kurmasını öğrendik. Sanatın iş dünyasına yansımasını gördük ve kendi işimin sahibi olmam gerektiğini anladım. O özgüvenle, 1976'da kendi işimi kurdum.

* Yine de zor olmadı mı? Ne de olsa hiç paranız yokmuş... Ailemin bir tane evi vardı. Gecekondu bölgesindeki evimizin yerine bir daire vermişlerdi. Babam onu sattı ve bana sermaye yaptı. Mühendislik bürosu açtım. Bir yıl sonra proje almaya başlamıştım. 1979'a kadar dört yıl ben kendi başıma çalıştım, bir sürü binalar yaptım. Ama 1978'den itibaren ilk enflasyonla tanıştığımız dönemdi o dönem ve biz hesabımızı bilemez olduk. Bütün kazanımlarım gitmeye başladı. Çünkü taahhütlerimiz var, bitiriyoruz ama hiçbir şey kazanamıyoruz. Ben de kendimi yurtdışına attım. Libya'ya gittim.

Albüm'e Dair


Anadolu toprakları, binlerce yıl değişik medeniyet ve kültürü üzerinde barındırmış, yerküremizin önemli bir coğrafyasında yer almakta. Bu topraklarda yaşayan duygu yüklü kişiler, doğal ve sosyal olaylar karşısında ürettikleri nice güzel ezgiyi bizlere armağan bırakmışlar. Günümüz icracılarının, bu nadide eserleri, ana yapısını bozmaksızın, çağın kulağına hitap edecek şekilde yorumlayarak, geniş kitlelere farklı lezzetlerle sunmaları gerektiğine inanıyorum. Ancak bu sayede dinleyici kitlesini büyütebiliriz. Son yıllarda yapılan değerli çalışmalar, öz müziğimizi daha da dinlenir hale getirmektedir. Güzel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla, her ortamda sıkılmadan dinlenebilecek, yaşamı gönül gözüyle algıladığımız şekilde anlatarak ortak duygular yaratmak adına, enstrümanların birbirleri ile saygıyla sohbet ettiği, dizgin, içinizden sözlerini söyleyerek eşlik edebileceğiniz bir çalışmayı beğenilerinize sunuyoruz.. İSMAİL IŞIK