Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Grup Ak-Rap

Grup Ak-Rap


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Grup Ak-Rap Yazıcıya Gönder
Ak-Rap'i bilmeyenler için Ak-Rap kimdir ?

Ak-rap: Ak-rap 2002 senesinde kurulan Türkiye'nin ilk bayan rap grubudur. Ayçe ve Firdews'den oluşan bu grup bağımsız olarak kurulmuştur.

2- Sizce piyasadaki bayan mc ler neden bu kadar az ?

Ayçe: Bayanlar her iş dalında azdır. Bayan MC'lerin tutunması biraz zor Türkiye'de. Sebebi belli aslında herkez biliyor.

Firdews: Özel bir nedeni olacağını zannetmiyorum. Ama erkek mc'lerimize daha fazla destek var bu yüzden olsa gerek bayan mc'lerimiz az da olsa gölgede kaldı. Tüm rap severleri ve rapi yayanları desteklemeliyiz. Ama sonuçta Overground yada Underground da olsun bayan mclerimiz az. Sahip çıkmak gerek diye düşünüyorum.

3- Sizce Türkçe Rap şuan olması gereken yerde mi?

Ayçe: Henüz oturtamadık yerimizi ortam biraz karışık benimde kafam karışık yerimizin şu an nerde olması gerektiğini bilmiyorum. Yanlış anlamasın kimse beni Türkçe Rap benim aklımı çok karıştırıyor, anlamıyorum kimseyi herkez ayrı telden çalıyor, camia kendi içinde parçalanmış durumda. Şimdi bir yer hakediyor muyuz diyeceğim yalnış anlaşılacağım ben en iyisi bu soruyu pas geçeyim.

Firdews: Bu konu uzun uzun tartışılır aslında ama olması gereken yere çok az kaldı bence. Kaliteli mc'lerimiz var. Overground da Underground da. İstediğimiz yere gelmemizin yolu yine saygıdan ve destekten geçiyor. Birbirimize tutunduğumuz taktirde zaten istediğimiz konumdayız demektir.

4- Ne zamandan beri rap ile ilgileniyorsunuz, neden rap ?

Ayçe: 97'den beri ilgileniyorum. Bence Rap birazda olsa kişiliği geliştiren bir yapıya sahip, ilgimi çekti. Bu yüzden önce rap dedim. Şimdiki sebeplerim daha farklı.

Firdews: 1998'den beri rap ile ilgileniyorum ve ilgilenmeyede devam edeceğim çünkü; seviyorum. Beni yansıtıyor, Ak-rap'in aynası.

5- Sizce en iyi ve kötü; grup, mc, albüm, şarkı hangisi ?

Ayçe: En iyi demek için biraz erken. Hiç bir emek kötü olamaz sadece beğenilmez, bende emeklere saygı duyarım. Yargılamam yada kendimde o hakkı görmüyorum.

Firdews: En iyi veya en kötü diye konumlandırmak istemiyorum. İsim de vermeyeceğim. Rap için iyi niyetli savaşan herkese saygı duyuyor ve desteğim. Ama şu da bir gerçek ki, herkes iyi olursa biraz tuhaf olur. Kötülerde olacakki iyiler ortaya çıksın.

6- İlk kayıdınızı nerede yaptınız ?

Ak-rap: T&T studyolarında. İlk kaydımızı Tolga Aksoy'la gerçekleştirdik.

7- Son günlerde Umut Ertek ile sorunlarınız var, nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Ayçe: Biraz çıtlattık açıklamamızda gerekenleri. Bilmem kim kime hak verir. Saygı duyarım.

Firdews: Evet son günlerde bir atak yaşandı. Sebebi nedir bizde bilmiyoruz ama çok zamansız oldu diye düşünüyoruz. Biz verdiğimiz açıklamada bu konuyla ilgili herşeyi söyledik. Herkesin düşüncelerine saygı duyuyoruz.

8- Amatör rapçiler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Ayçe: Eğer hayırlı olucaklarsa camiamıza, Allah yollarını açık etsin.

Firdews: amatör rapçiler hakkında özel bir düşüncem yok ama sordun madem şöyle birşey söyleyeyim. Her zaman rapten yana olsunlar rapçiden yana değil. Allah yollarını açık etsin. Başarılar dilerim.

9- Rap denince aklınıza ilk gelen isim nedir ?

Ayçe: Bu soruyu cevaplamayı beceremeyeceğim.

Firdews: Aklıma ilk isim Ak-rap geliyor. Sonra gelen isimleride tebrik ederim. İsim vermek istemiyorum çünkü; vermediğim isimler kendilerini kötü veya verdiğim isimlerde kendilerini muhteşem zannetmesinler. Herkesin kendine göre bir tarzı var, herkesi zamanım yettiğince dinlemeye çalışıyorum. Tabiiki hoşuma gidende var gitmeyende, herkesin olduğu gibi. Bir kişinin her şarkısını değil, herkesin farklı şarkıları kulağımda yer ediyor. Hepsine başarılarının devamını diliyorum.