Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Tolga Tüzün

Tolga Tüzün


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Tolga Tüzün Yazıcıya Gönder
Tolga Tüzün 12 nisan 1971 yılında İstanbul'da doğdu. Sainth-Joseph Lisesi'nin ardından, Marmara Üniversitesi Fransızca Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi.

Onbir yaşında klasik müzik çalışmaya başlayan Tolga Tüzün üç yılın sonunda, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservaturı'ndan Meral Beşeli ile klasik müzik çalışmalarına devam etti.
Bu süreç içinde birçok grup ve pop sanatçısıyla beraber çalışan Tüzün, 1993'den bu yana çok sayıda tiyatro, modern dans ve tv müziği (1995-1999 yılları arasında ondokuz tv şovunda müzik direktörlüğü yaptı). Ali Perret ve Aydın Esen gibi isimlerlede çalışan Tüzün, Sarp Maden İlhan Erşahin, Arto Tunç Oğuz Büyükberber gibi isimlerle Jam Session dinletileri düzenledi.

Tuşlu çalgılar macerasına, Oğuz Büyükberber'in Velvele Quintet'inde devam eden Tüzün geçtiğimiz Haziran ayında "nix"isimli albümünü ilk albümünü yayınladı. Kayıtlarına 1998 Kasım'ında başlanan "nix", Tolga Tüzün'ün 1989-1999 yılları arasındaki bestelerinden ve spontan duo çalışmalarından oluşmaktadır.
Çağdaş Müzik ve modern jazz etkileşimlerinin yoğun olarak hissedildiği parçalarda, yoğun nefesli enstrüman yazıları serbest doğaçlamalarla harmanlanmıştır. Yazılı Avrupa müzik geleneğinin önceden hazırlanmamış modal doğaçlamalara eşlik ederek, bu iki stilin birbirine çelme takmadan bütünlüklü ve doğal bir senteze ulaşmaları amaçlanmıştır. Tolga Tüzün kendisinin yıllardır üzerinde çalıştığı Schoenberg'in 12 ton müziği, dizisel (serial) müzik, microtonal müzik, elektronik müzik, atonal müzik gibi çağdaş stilleri, Afro-Amerikan kökenden gelen jazz, funk ve rhythm and blues gibi stillerle birleştirerek entellektüel ama nefes alan, geniş bir müziğe ulaşmayı amaçlamıştır. Besteler klasik form anlayışının dışında yazılmış ve icra edilmiştir.