Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Murat Aydemir

Murat Aydemir


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Murat Aydemir Yazıcıya Gönder
Klasik Türk musikisinin genç kuşak saz sanatçıları yer alan Murat Aydemir, 1971 yılında Almanya'nın Hannover şehrinde doğdu. İlk öğreniminden sonra 1982'de girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü'nden, 1992 yılında ikincilikle mezun oldu. Necip Gülses ile başladığı tanbur eğitimini, mezuniyetine kadar aynı hocayla sürdürdü. Gerek sazında, gerekse sanat anlayışında, hocasından aldığı eğitim ve yönlendirmeye tabi oldu.

Dinlediği ilk taşplağı ile Tanburi Cemil Bey'in sanatının, ulaşılması gereken bir ideal olduğu fikrine inandı. Türk musikisi icra tekniğinin en önemli isimlerinden biri olan Tanburi Cemil Bey'in etkisindeki çalışmalarını, okul ve okul sonrası sanat hayatında da sürdürdü. 1989'da, Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Necdet Yaşar tarafından kurulan ve yönetilen, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda bir yıl süreyle misafir sanatçı olarak çalıştı. Bu dönemde önünde yepyeni ufuklar açan usta sanatçılarla bir arada çalışma şansını yakaladı. Tanburi Cemil Bey'i ve oğlu Mesut Cemil'i hem ekol hemde tını olarak günümüzde temsil eden Necdet Yaşar'dan üslup, teknik, tını, makam, taksim, taksimde kompozisyon, ajilite ve bunun gibi daha birçok konudaders alma şansına erişti.

Aydemir, farklı zaman ve mekanlarda Bekir Sıtkı Sezgin, Alaeddin Yavaşça, Erol Deran, İhsan Özgen ve Cinuçen Tanrıkorur gibi günümüzün önde gelen Türk musikisi sanatkarlarıyla birlikte konserler verdi. Ayrıca solo, ikili ve üçlü gruplarla çok sayıda televizyon programı yaptı ve konser etkinliklerinde bulundu.

1990'dan beri, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda tanbur sanatçısı olarak müzik çalışmalarını sürdüren sanatçı, koronun yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde tanburuyla görev aldı.

Aydemir'in Kanada'da faaliyet gösteren Golden Horn plak şirketi tarafından basılan ve Türkiye'de Kalan Müzik tarafından yayınlanan, kemençe sanatkarı Derya Türkan ile birlikte yaptıkları Ahenk adlı bir albüm çalışması bulunmaktadır. 1997'den beri Cengiz Onural ve Derya Türkan'la beraber kurdukları İncesaz toğlluluğu ile çalışmalarını sürdüren sanatçının, bu grupla yaptığı Eski Nisan ve İkinci Bahar isimli iki albümü daha bulunmaktadır. Beste çalışmalarını, adı geçen bu albümlerde değerlendiren sanatçı, tanburun yanı sıra lavta da çalmaktadır.

Geleneksel icra tavrını bozmadan yeni arayışlar içerisinde olmak ve genç kuşağa Türk kültürünün en değerli unsurlarından biri olan tanbur sazını sevdirmek ve tanıtmak, Murat Aydemir'in en büyük idealidir.