Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mustafa Keser

Mustafa Keser


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Mustafa Keser Yazıcıya Gönder
Elazığ 'ın Maden ilçesinde doğmuşum. İlk ve Orta tahsilimi Maden 'de lise tahsilimi Diyarbakır " Ziya Gökalp " - Sivas " 4 Eylül Lisesi "'nde yaptım. İzmir Ticaret Lisesi 'nde öğretmenlik yapan bir de kız kardeşim var. Babam rahmetli çok iyi keman yapar ve çalardı. Babam ve baba tarafı akrabalarımda sanat kabiliyetleri üst düzeyde olduğundan benimde bu kabiliyetlerden nasibimi almış olmam dolayısıyla ortaokul ve özellikle lise yıllarımda keman, ud, bağlama sazlarını iyi derecede çalmasını öğrendim. Liseden sonra tahsilime devam edemediğim için kendime müziği meslek olarak seçtim. Bu nedenle İstanbul 'a gittim.

1978 Pembe Köşk Gazinosu

Zaman zaman çeşitli Şarkıcılara eşlik ettim. Zaman zaman da kendim çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalıştım. Daha sonra askerliğim dolayısıyla İzmir'e gittim. Burada da kendime müzik camiasında iyi bir yer edinmem sebebiyle askerden sonra İzmir 'e yerleştim.15 yıla yakın, burada ismini sayamayacağım kadar birçok ses ve saz sanatçısı üstatlarıyla (Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kadri Şençalar, Ercüment Batanay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi) birlikte çalıştım. Zaman içerisinde onlardan çok bilgiler edindim. Bu arada yukarıda bahsettiğim sazlara ilaveten yaylı tambur,mızraplı tambur, buzuki, piyano gibi birçok sazın da çalmasını öğrendim.


1975 yılında TRT Kurumunun açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazandım ve 1982 yılına kadar İzmir Radyosu 'nda mahalli sanatçı olarak türkü söyledim.


1982 yılına kadar geçen süre içerisinde müzikten kazandığım para yeterli olmadığından ilave olarak başka işler de yaptım. ( Çiğli Askeri Hava Üssü 'nde 4 yıl memuriyet, minibüs ve taksicilik, market işletmeciliği gibi). 1982 yılında yine TRT Kurumunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını bu kez Türk Sanat Müziği dalında kazandım ve İzmir Radyosu 'nda ses sanatçısı olarak göreve başladım. Ancak 1989 yılında istemeyerek de olsa TRT 'den ayrılıp İstanbul 'a yerleştim. Bu arada 10 yıl kadar dini musikiyle uğraştım.1995 yılında, bildiğim kadarıyla dünya'da ilk defa yapılan bir programa imza atarak HBB Televizyonunda " Mustafa Keser ve İstekleriniz " isimli ve canlı olarak yayınlanan şarkı istekleri programına başladım. İleriki yıllarda bu programım Kanal 6 ve Samanyolu TV (STV) Televizyonlarında da " Mustafa Keser Sizlerle "ismi altında devam etti. Bu yıllar içerisinde Altın Kelebek, Magazin Gazetecileri Derneği ve benzeri birçok müzik ödülü kazandım.


38 yıllık sanat hayatımda sırasıyla, bir 45'lik, bir Longplay, Ahu Gözlüm, Bana Kötü Diyen, Seviyorum Çaresizim, Üzüm Gözlüm ve son olarak da SABIR isimli kasetlerimi çıkardım. Haftanın 3 günü Beylerbeyi vapur iskelesi sokağında Keser Müzikhol adlı kendi gazinomda sahne çalışmalarıma devam etmekteyim. Evliyim , üç çocuğum var.