Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hazır

Hazır


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Hazır Yazıcıya Gönder
1967 yılında Bingöl'ün Karlıova ilçesinde doğan Hazır Demir, ilk ve ortaokulu Karlıova'da okudu. Daha sonra, Almanya'da yaşamakta olan ailesinin yanına 1980 yılında ikamet etti ve halen yaşamını Hamburg'da sürdürüyor.

Almanyada'ki yabancılaşmanın bir sonucu olarak doğan kültürler arası farklılıklardan dolayı yaşanan bu burukluğun da etkisiyle, sanatın ve müziğin o büyülü dünyasına girer. Kısa bir sürede kendisini bağlamayla dışa vuran bu duyarlılık, artık bir serüvenin de kapısını aralıyor. Yaşadığı çelişkilere birde ülke özlemi katılınca "dil bilmez oldum, yol bilmez oldum" gibi türkülerle dertleşiyordu. Çocukluğunda dinlediği türküler, değişler, maniler, ağıtla sanatçı'da daha sonradan köklü bir kültürün izleri üzerinde durduğunu gösteriyordu. İşte o da bu farkındalıkla, hala sürdürüyor yolculuğunu.

Hazır Demir, baglamayla tanıştıktan sonra, onun metodunuda öğrenmek üzere 1987 yılında müzisyen Ziver Altuğ'dan teori ve nota dersleri almaya başlar. 1989 yılında üç arkadaşıyla Hamburg Bağlama Grubu isimli bir grup kurar ve Almanya'nın çeşitli illerinde konserler vermeye başlar. Bu faliyetler aynı zamanda Hazır'ın profesyonel müzik hayatına geçişi olarakta görülebilir.
1996 yılında bu birikimini, Türkiye'deki müzisyenlerle de buluşturmaya karar verir ve İstanbul'da sanatçıyı tekrar eğitim almaya yönlendirir Bu yönelim, Telden Dile Müzik Merkezi'nde karşılık bulur. Burada Ümit Yılmaz'dan ders alır. Daha sonra derleme çalışmalarına yönelen Hazır, bir süre sonra Almanya'ya döner ve aldığı birikimi başkalarına iletme sorumluluğu ve bilinciyle müzik dersleri vermeye başlar. Sanatçı bu faliyetini halen devam ettirmektedir.

Bütün bu birikimlerini "Çiy Düştü" isimli albümünde somutlayan sanatçı, yılların yorgunluğunu ve sevincini de böylece müzik severlerle paylaşmaya başladı. Yaptığı orjin çalışmalarla tanıdığımız Fuat Saka'nın derin müzik bilgisiyle donatılan albüm, kendine özgü, mütevazi ve o oranda da ağırbaşlı bir çalışma olarak çıktı karşımıza. Albümün fotoğraf ve resim seçiminde ve hatta albümün piyasaya sunumuna kadarki tüm süreçlerde gösterilen mütevazi duruş ve duyarlılık, çekilen klipte de kendini göstermiş. "Bebeğim" isimli parçayla çekilen klip, Böcek Yapım imzasını taşıyor. İkinci albümü "Cüda" 2003 yılı Temmuz ayında Dostlar Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Bu albümde "Neden" adlı esere klip çekildi.

Sanatçının son olarak 2008 Nisan ayında "...Neylersin" adlı albümü EMA Müzik etiketiyle dinleyiciyle buluştu. Bu albümden "Gidek Sılaya" adlı esere de klip çekildi.