Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Nilüfer Ruacan Verdi

Nilüfer Ruacan Verdi


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Nilüfer Ruacan Verdi Yazıcıya Gönder
Nezih Yeşilnil 1952 yılında Bursa'da doğdu. 1980 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomi bölümünü bitirdi. İzmir'de Maça Beşlisi ile ilk kez profosyenel olarak bas çalmaya başladı. Daha sonra Grup Doğuş'un kurucu üyelerinden oldu. 1980 yılında Emin Fındıkoğlu ile kontrabas ve caz çalmaya başladı.

Daha sonra,Tuna Ötenel ve Neşet Ruacan orkestralarıyla çalıştı, konserler verdi. 1986'da İstanbul Caz Beşlisi ile Romanya'da Sibiu Caz Festivali'ne katıldı. 1989 yılında Neşet Ruacan Orkestrasıyla gittiği Çin Halk Cumhuriyeti'nde çeşitli konserler verdi. Ayşegül Yeşilnil ve Önder Focan'la birlikte çeşitli caz klüplerinde çaldı ve konserler verdi

1991-1993 yılları arası Jack ve Janet Esim Ensemble olarak Avrupa turnesinde konserler verdi. Aralarında Erkan Oğur ve Bülent Ortaçgil'in de bulunduğu grup, etnik müzik dalında Almanya'da Eleştirmenler Ödülü'nü aldı.

1994 Uluslararası Akbank Caz Festivali'nde çalan sanatçı, 1995 yılında Önder Focan Caz Beşlisi ile eşi Ayşegül Yeşilnil adına çıkarılan Rüzgara Şarkılar Söyle adlı albümün beste ve düzenlemelerini yaptı. Ayrıca Önder Focan'ın Erken albümünde çaldı.

1996 Uluslararası Kıbrıs Magosa Festivali'de; 1997'de Nezih Yeşilnil Quartet ile Kıbrıs/Girne'de; 1998 Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde ve 1998 Uluslararası Yapı ve Kredi Festivalinde çaldı.

Ülkemizin şeçkin müzisyenleriyle Gramofon Cafe'de ayrı gruplar halinde çalmakta ve gelen yabancı müzisyenlerle gruplar oluşturmaktadır. Birlikte çaldığı müzisyenler arasında Ted Curson, Down Thompson, Danny Lerman, John Nuggent, Scott Hamilton, Hose Mins, Fleurine,Özay Fecht,Ted Taylor, Jean Loup Longnon, Francois Bourrec yer almaktadır. Ayrıca Phil Woods, Kenny Garret, Aydın Esen, Diana Krall, İlhan Erşahin, Ralph Moore, Garry Smulian ve Danilo Perez ile jam-session'lara katılmıştır.