Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - İksir

İksir


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

İksir Yazıcıya Gönder
İksir grubu Türkiye'de az denenen elektro - endüstriyel tarzda bir albüm yaptı. Ama çoğu kişi grubun afişlerine bakıp İksir'in bir parfüm olduğunu düşünüyor.

İki aydır kentin birçok yerinde "İksir" afişleri görüyoruz. Kafayı takıp merak edenler afişin yanına gidip bunun bir müzik grubunun albüm reklamı olduğunu fark ettiler. Ama çoğu kişi "İksir"i hala parfüm ya da ilaç zannediyor. İksir kadrosu yani Borga Parlar ve Osman Refik Akyüz de bundan bahsetmek istiyorlar: "Herkes parfüm ya da ilaç zannediyor. Bizim gitarist bile bakmış bakmış ve parfüm sanmış. 'Müzik marketlerde' yazısının küçük olması işi bu hale getirdi."

İksir'i aslında bu yılın başında tanıdık. "Süpermen" isimli şarkıyı ve klibini herkes hatırlayacaktır. Ama albümün çıkması uzun zaman aldı. İksir'in ilk albümü "Vardır"ı, son zamana ya da geçmişe baktığınızda ister istemez farklı bir yere koyuyorsunuz. Çünkü albüm sadece alternatif değil, iyi bir alternatif... Osman, elektro - endüstriyel bir albüm yaptıklarını söylüyor. Borga ise her parçanın kendine özgü olduğunu ve farklı tarzlarda iyi bir bütünlük yakaladıklarını düşünüyor.

Albümün geneline tarz olarak rock hakim, ama "Süpermen" ve "Hadi Beni Sev" gibi pop sayılabilecek şarkılar da var. Onlar daha çok "Vardır", "Nasihat" ve "Boğazda Aşk Başkadır" adlı şarkılarının üstünde duruyorlar. Hatta "Nasihat" yeni yılda Kanada'da yayınlanacak bir toplama albüme girecekmiş. Firmayla bağlantıyı Osman kurmuş. "Albümün sound'u Batılı, ama yine de Türkçe bir parçaya ilgi duymaları çok hoşumuza gitti. Bunun Türkiye'de farkına varılmıyor," diyor bu konuda.

Grup albümün tüm şarkılarında bir esprinin olduğunu düşünüyor. Bu, "Süpermen", "Ayşe Venüs'te" gibi şarkı isimlerinden de anlaşılıyor aslında. Borga sözleri şöyle anlatıyor: "Aslında Süpermen esprili gözükse de hüzünlü bir parçadır, çağımızın bunalımlarının verilmesidir. Sözler biraz değişik oldu. 'Ayşe Venüs'te' biraz gizemli, gerçek üstü sayılabilir. Ama müziğe çok uyumludur." İksir'e İzzet Öz'ün de desteği var. Albümde Öz'ün annesi Hikmet S. Omay'ın şiirlerinden yapılmış üç parça bulunuyor. Diğer sözler kendilerine ait. İzzet Öz, "İksir yeni bir soluk getirecek," demiş. Osman ve Borga da aynı fikirde: "Bu Türkiye'de çıkış en değişik albümdür. Yeni bir şey yaptığımıza kesinlikle inanıyoruz."