Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Rafet El Roman

Rafet El Roman


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Rafet El Roman Yazıcıya Gönder

Rafet El Roman 25 Ağustos 1968 tarihinde Edirne'de doğdu. 1970 yılında ailesi Almanya'ya işçi olarak gitti. Rafet 7 yaşına kadar Uzunköprü Ömer bey Köyü'nde anneannesi ile birlikte yaşadı. İlkokul 1. sınıfı köyde okuduktan sonra Almanya'ya ailesinin yanına gitti. Öğrenimini Almanya'da tamamladı. 16 yaşında ilk söz ve bestelerini yazmaya başladı.

17 yaşında Midnight Entertaintment film şirketine figüran olarak başvurmasıyla sinema hayatının ilk adımını atmış oldu. 1987'de ilk uzun metrajlı filmi 'Defender'da başrolü oynadı. Bu yapım Rafet El Roman'ın senaristlik ve yönetmenlik alanında da ilk deneyimlerini yaşadığı filmdi. 1988'de müzik çalışmalarına ağırlık verdi. 1992 yılında Saarlaendischer Rundfunk Radio Kurumu tarafından Almanya'da yılın en iyi yeteneği' seçildi.

1994 yılında Frankfurt kültür festivalinde Media Artist Avard - Medya Sanat Ödülü aldı. 1995'de Türkiye'ye gelerek ilk solo albümünü çıkardı. 'Gençliğin Gözyaşı' adlı albüm bir milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı. 1997'de 'En Güzel Günler Senin Olsun' adlı ikinci albümünü çıkardı. Aynı yıl kızı Su El Nur dünyaya geldi. 1998'de Avrupa'da ilk solo albümü piyasaya çıktı. Ayrıca yine 1998 yılında 'Propoganda' filmi ile Kemal Sunal, Metin Akpınar gibi Türk Sinema tarihinin dev isimleriyle birlikte başrol oynadı.