Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Çilekeş

Çilekeş


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Çilekeş Yazıcıya Gönder
Çilekeş, 2002 yılının Ekim ayında kurulan, vokalde Görkem Karabudak, elektrik gitarda Ali Güçlü Şimşek, bas gitarda Gökhan Şahinkaya ve davulda Cumhur Avcil'den oluşan bir nu metal/rock grubudur.

İlk konserini Kasım 2002'de Ankara Saklıkent'te gerçekleştiren Çilekeş, 2003 ve 2004 yıllarında verdikleri konserlerle önce Ankara'da dikkatleri çektiler. 2003'ün Mayıs ayında önlerinde gerçekten önemli bir fırsat olduğunu henüz bilmedikleri Fanta "Genç Yetenekler Aramızda" yarışmasına katıldılar. Ön elemeleri aşan Çilekeş, İç Anadolu Bölgesi Finali'nde canlı performansıyla beğeni toplayarak Türkiye Finali'ne katılmaya hak kazandı. Grup, yarışmanın Türkiye Finali'nde Melih Kibar, Meltem Taşkıran, Teoman, Levent Yüksel, Engin Akıncı'dan oluşan jüri önünde yine canlı performansıyla yarışmayı kazandı.

Bu gelişmenin ardından daha büyük organizasyonlarda, daha geniş kitlelere ulaşmaya başlayan çilekeş konserlerin yanında albüm çıkarma fikrini aklına koydu ve yeni parçalar yaparak bir demo hazırladı.

Canlı performanslarıyla gözdolduran grup, yarışmanın arkasından davet edildikleri ve 17 şehri kapsayan Türkiye turnesinde Candan Erçetin, Beyaz, Harem ve Nev ile birlikte yaklaşık 350.000 kişiye ulaşma fırsatı yakaladı. Böylece büyük çapta bir turneye çıkan ilk amatör grup oldular ve henüz ilk albümleri çıkmadan kayda değer bir dinleyici kitlesi yakalamayı başardılar.

Prodüksüyonuna 2005'in Mart ayında İTÜ MIAM'da davullları kaydederek başladıkları ve özellikle üniversite gençliği tarafından dört gözle beklenen ilk albümleri 'Y.O.K.' Volkan Başaran'ın prodüktörlüğünde Haziran 2005'te ONAIR tarafından yayınlandı. Şarkıların söz, beste ve düzenlemelerinin tümünün Çilekeş'e ait olduğu albümde Rap müziğin yükselen ismi Fuat, Kurban grubunun davulcusu Burak Gürpınar ve alternatif müziğin önemli ismi Aylin Aslım da birer şarkıda konuk müzisyen olarak katıldılar. İlk albümün ardından Türkiye'de ve yurtdışında bir çok festivalde yer alarak canlı performanslarıyla göz doldurdular. Türkiye'de çok az konser verilen şehirlerde bile bir çok defa çalarak, sayısız konser verdiler.

Çilekeş, 2008'in Nisan ayında ikinci stüdyo albümü "Katil Dans" ı yayınladı. Prodüktörlüğünü Tarkan Gözübüyük'ün yaptığı albüm P.İ. müzik etiketiyle yayınlandı ve dağıtımını E.M.I. üstlendi. Albümde Çilekeş'e konuk sanatçı olarak Korhan Futaci (Akrep - sax) ve Şebnem Ferah (Pervazda Tatil - vokal) birer parçada eşlik ediyor. "Katil Dans" Rolling Stone dergisi tarafından 2008 yılının en iyi albümü seçilmiştir. Grubun 3. Histeri Çalışmaları adlı albümü 2010 Haziran ayının ilk haftası yayınlanmıştır.Albüm grubun internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebilmekte yada 5TL'ye satın alınabilmektedir.Bu iki farklı satış çeşidi ile ilgili olarakta grup kendi internet sitesinde bir yazı yayınlamaktadır.