Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ali Haydar Can

Ali Haydar Can


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Ali Haydar Can Yazıcıya Gönder
Ali Haydar Can, Dersim'in Hozat ilçesinde doğdu. Müziğe çocukluğundan itibaren ilgi duymaya başladi.
On yaşında iken halk gecelerinde sahneye çıkmaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul'da hayatını sürdürmeye ve çesitli müzisyenler ile ortak sahne ve kaset çalişmalarında bulundu. Bir ara sanatçı Fevzi Kurtuluş ile iki yıla yakın birlikte çalıştı.

Daha sonra kuruluşundan itibaren muhalif müzik cephesinde kendine özgü bir yer edinen Grup Munzur'da aktif çalışmalarda bulundu. Bu süre zarfında kısa süreli de olsa bir yıla yakın cezaevi hayatı yaşamak zorunda kaldı.

Cezaevinden çıktıktan sonra zorunlu olarak bir konser turnesinde iken yurt dışına cıkıp Almanya'ya göç etmek zorunda kaldı. Müzik çalismalarını burada da sürdürmeye devam etti. 1996 yılından itibaren Almanya'da pek cok Alman ve Türkiye'li müzisyenler ile ortak müzikal çalısmalarında bulundu. Bu çalışmalar sonucunda kendine özgü orkestrasını oluşturup Avrupa'da çeşitli konserler verdi.

Bir yıla yakın harmoni ve tiyatro sanatçısı Can Tufan'dan şan eğitimi aldı. "Her şeye rağmen" isimli ilk solo albümünü 1998 yılında çıkardı. 2002 yılında ikinci solo albümü "Bir Gülün Çığlığı" çıktı. 2006 yılında ise üçüncü solo albümü "Keder Xane" Kalan Müzik tarafından piyasaya çıkarıldı.