Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Gülben Ergen

Gülben Ergen


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Gülben Ergen Yazıcıya Gönder

Gülben Ergen Erdoğan, 25 Ağustos 1972'de İstanbul - Erenköy'de doğdu. Gülben Ergen Erenköy Kız Lisesi'nde ortaokulu, Kadıköy Ticaret Lisesi'nde liseyi bitirdi.

1987 yılında daha henüz 16 yaşına basmışken Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Sinema Yıldızı Yarışması'nda ikinci seçildi. Yarışmayı ikinci sınıfındayken kazanınca gelen teklifleri kabul edemedi ama okulu bitirir bitirmez önce podyumda, ardından da oyunculuk ve şarkıcılıkta kendini kanıtlama yarışı başlamıştı. Üniversite sınavlarını kazanmış olmasına rağmen çalışma hayatı ağır bastı ve belki de en büyük hatasını yaptı: "Hayatımda bir tek "keşke" dediğim şey konservatuar eğitimi almamış olmamdır." diyen Gülben Ergen ilerleyen yıllarda çok çalışarak bu eksikliğini giderdi.

Başrolünü Kenan Kalav'la paylaştığı ilk sinema filmi "Deniz Yıldızı" oldu. Daha sonra bu filmi adı "İki Kızkardeş" olan ve başrolünü Aydan Şener'le paylaştığı dizi izledi. 1990 yılında "Hanımın Çiftliği" dizisinde oynadı. Ardından "Av" ve "Kanun Savaşçıları" adlı filmlerde de oynayan sanatçı, 1994 yılında İbrahim Tatlıses'in "Haydi Söyle" klibinde ve 1997 yılında "Fırat" dizisinde kamera karşısına geçti. "Fırat" dizisi başladığı sıralarda 1996 yılında ilk albümü “Merhaba”yı piyasaya sürdü. Huysuz Virjin'le Bostancı Gösteri Merkezi'nde "Huysuz ve Tatlı Şov"u sahneye koydu. Daha sonra "Gümbür Gümbür Gülbence" adlı sabah programıyla TGRT ekranlarına geldi. Bu programının ismi daha sonraki yıllarda Evita Gülbence ve Gülbence olarak değişti.

Bunun yanı sıra "Marziye" adlı dizide de Kadir İnanır'la baş rolleri paylaşan Gülben Ergen'in ikinci albümü “Kör Aşık”, 1999 yılının son günlerinde piyasaya çıktı. Bu albümüyle beğeni kazanan Gülben Ergen 2001 yılında yine herkesin beğenisini kazanan ve adından oldukça söz ettirecek olan "Dadı" dizisine Kenan Işık ve Haldun Dormen'le baş rolleri paylaştı.

20 Temmuz 2001 yılında Gülbence adlı haftalık kadın dergisinin ilk sayısını çıkarmaya başladı. 2001 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Eve Doğru isimli yarışma programını sundu. 2002 yılında “Sade ve Sadece Gülben Ergen” adlı kasetiyle dinleyenleriyle üçüncü kez buluştu. "Sade ve Sadece Gülben Ergen" albümüyle iyi bir çıkış yapan Gülben Ergen'in, albümle aynı adı taşıyan şarkısına çektiği klip, Avrupa'da yayınlanan "MTV Turkey Top 5 Chart" listesinde 32 ve 35'inci haftalarda bir numara oldu.

Daha sonra yine çok konuşulan "Hürrem Sultan" dizisini çekti. 2003 - 2004 yılları arasında Show Tv'de Sade ve Sadece Gülben Show isimli talk showu yaptı. 2004 yılında çıkardığı dördüncü albümü “Uçacaksın” ile de artık müzik dünyasının vazgeçilmezlerinden oldu. Mydonose Showland'de yaptığı show'uyla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez bir albüm tanıtım DVD'si çıkardı. 05.09.2004 tarihinde Mustafa Erdoğan ile mutlu bir evliliğe adım attı. 2004 - 2005 yılları arasında kısa süre ATV'de Gülbence adlı öğleden sonra kadın programı sunan Gülben Ergen 28.06.2005 tarihinde “9+1” isimli albümünü piyasaya sürdü.

 

2006 yılında “Gülben Ergen” adlı albümünün ardından bir erkek çocuğu sahibi olan Gülben Ergen, 2008’de “Aşk Hiç Bitmez” adlı albümü ile hayranlarının arşısında. 


Gülben Ergen'in hayatında 3 "S" çok önemlidir: Sevgi, Saygı, Sağlık..