Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9148
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hasan Cihat Örter - Akın Ok

Hasan Cihat Örter - Akın Ok


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Hasan Cihat Örter - Akın Ok Yazıcıya Gönder
24 Ekim 1958 yılında İstanbul'da doğdu. Çok küçük yaşlarda harika çocuk olarak piyano ve keman ile tanişarak müziğe basladi. Daha sonra 5 yaşında klasik gitar ile tanışti ve ilk ciddi derslerini 7 yaşında Prof. Antonio Doumesitch'den aldı ve bu derslere 5 yıl devam etti. Bu arada Jazz gitar ile de ilgilenmeye başladı ve 12 yaşında küçük orkestralarda çalarak profesyonel oldu.

Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde Emin Ongan'ın Türk Müziği Derslerine katıldı, makam ve nazariyat dersleri aldı (1970-1972). Bağlama üstadı Şemsi Yastıman ile Türk Halk Müziği araştırmasına yönelik çalismalar yaptı ve bağlama üzerine sentezler geliştirdi. Lise eğitiminden sonra Boston Üniversitesi Berklee Müzik Akademisi'nden burs kazanarak Amerika'ya gitti "New Talend Of Succes" (1976 - 1979) Buradaki Kompozisyon ve Armoni derslerini tamamladıktan sonra dört yıllık okulu iki yılda üstün derece ile bitirdi ve Okulun isteğiyle Prof. Gordon Delamont'un ögrencisi olarak Belçika Kraliyet akademisi Liege Konservatuarı'nda Yüksek kompozisyon dersleri aldı (1979-1980) burada Türk müziği üzerine master ve doktorasini yaptı. (Türk müziği çok sesli denemeler.) Tezleri kitap olarak sunuldu. Istanbul Teknik Üniversitesi Ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarları Rektörlüklerince; TÜRK MÜZIĞİNE HİZMET ETMIŞ ÖNCÜ BÜYÜKLERİMİZ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

Ülkesine vatani vazife dolayısıyla döndü ve daha sonra burada Büyük orkestra çalısmaları ve stüdyo çalısmalarında bulundu. (Festival, Eurovision Orkestralari). Bu arada reklam, belgesel film ve tiyatro müzikleri yapmaya başladi. 1989 yılında kurulan Kent Orkestrası'na kadrolu sanatçı olarak girdi ve 8 yıllık hizmetten sonra kendi isteği ile ayrıldı (1998).

1994 yılında Dr. Ahmet Kurtaran'ın ricası üzerine Modern Folk Üçlüsüne girdi, orada gitar çalıp vokal müziği yaptı ve bu grubun aranjörlüğünü üstlendi. 1995 yılında da Amerika da Uluslararası Houston Jazz Festivali'ne bu grup ile katıldı. Harbiye Açık Hava Konseri ve (MFÜ. 1996) Ayni Grup ile 7 Şehirde Konserlere katıldı. Aynı yıl Uluslararası Akbank Jazz Festivali'nde grubuyla çaldı (1995 Ak sanat Kültür Merkezi).


AKIN OK
Sanatçı Akın Ok geçen 20 yıla kültür ve müzik dünyasına "yaratıcı sanat " aşkıyla halkbilimi ve antropoloji tezlerini esas alarak "Anadolu uygarlığı bizimdir" Teziyle adımlar atarken köklerimizin yakın tarih belleğini yaratma arayışıyla soluduğu tarihsel gerçekleri "Biz kimiz? Nereden geldik nereye gidiyoruz?" sorularına cevap verme kaynaklarına ilk konuşmalar yaparak başladı. " 68 Çığlıkları Anadolu Rock,Anadolu Protest, Anadolu Pop,Türk Sinemasında Film Müzikleri , İstanbul'un Kalbini çalan Dansözler ve Eğlence Dünyasının saklı şiddeti, Gitarın Asi Çocukları, Anadolunun Türküsünden Arabeskin İkinci Dönemine, Bir Altın Çocuk, Yeraltında Aşk(şiir), Bir Şef Bir aranjör Osman İşmen, Why? Ahmet Kaya, Moğollar, " . İşte o damlalarla olan kısa ve uzun yolculuklar kağıda dokunan kalemle oldu.

Yazdığı ilk kitaplarla belleğimize damgasını vururken, Türkiye