Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Coşkun Sabah

Coşkun Sabah


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Coşkun Sabah Yazıcıya Gönder
Coşkun Sabah (doğum. 16 Ekim 1954, Diyarbakır) , Türk müzisyen.

Annesinin adı Roza, babasının adı Marsello'dur. Evli ve bir kız babasıdır, kızına annesinin adını koymuştur. Çok sayıda hit olmuş bestesi vardır ve 1980'li yılların sonu 1990'lı yılların başında büyük bir çıkış yakalamış olup tsm-pop ve fantezi müzik arasında, kendisinin "Coşkun Sabah tarzı" olarak adlandırdığı bir formatta müzik yapmıştır. Son yılların en önemli ud virtüözlerindendir.

"Hatıram Olsun", "Anılar", "Aşığım Sana", "Aşk Kitabı", "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi", "Sen Bambaşkasın", "Benimsin", "Gel Gelebilirsen", "İsyanlardayım", "Var Mı Böyle Bir Sevda", "Son Buluşmamız" "Bir Pazar Günü", "İşte Bizim Hikayemiz" adlı şarkıları Türk Müziğinde ün yapmış şarkılar arasındadır. 1990 yılında piyasaya çıkan "Beni Unutma-Aşığım Sana" adlı kasedi tüm zamanların en çok satan kasedidir. (yaklaşık 3 milyon) Altın çağlarını yaşadığı dönemlerde işletmeciliğini de kendisinin yaptığı "sies" isimli mekanda çıkmaktaydı. Önce "özel konser" isimli kaseti yüzünden, 3 kaset yaptığı oscar plakçılıkla, daha sonra "gel gelebilirsen" isimli kasetini şarkıların üzerine şiirler ekleterek tekrar piyasaya süren . . . . plakçılıkla ve en son olarak da 1992'de bitmeden ve izinsiz olarak piyasaya sürülen "isyanlardayım" isimli kaseti nedeniyle 3 kaset yaptığı emre plakçılıkla davalık oldu.

Kütahya'da yapılan konserinde şimdiye kadar yaptığı en iyi bestenin "Anılar" olduğunu ifade etmiştir.

Kışın İstanbul'da sahne almakta, yazın ise yeni besteler yapmak için Bodrum Türkbükü'ndeki evine kapanmaktadır. Gülben Ergen'in de aranjörlüğünü yapan Taşkın Sabah kardeşi, keman ve ud sanatçısı olan ve Avustralya'da yaşayan Bülent Sabah ağabeyidir.