Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ragga Oktay

Ragga Oktay


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Ragga Oktay Yazıcıya Gönder
Türkiye'ye geldiği yıllarda müzikte yakalayamadığı popülariteyi Selo tiplemesiyle Turkcell reklam filmleri sayesinde yakalayan Oktay Yurtalan yani Ragga Oktay, pop müziğin devrinin kapandığını iddia etti: Şimdi pop değil ragga ve rap müzik yükselişte.

Türkiye onu bir Tarkan konserinde ön solist olarak çıktığı sahneden çabuk indirilmek istenmesine tepki olarak sahnede oturma eylemi yapmasıyla tanımıştı. Pop müziğin altın yıllarını yaşadığı bir dönemde Hollanda'dan gelen gurbetçi Oktay Yurtalan; Ragga Oktay adıyla kendine ve müziğine yer açmaya çalışıyordu. Beklediği patlamayı ise kendi müziği ve oyunculuğuyla yarattığı 'Selo' tiplemesiyle Turkcell'in reklamlarında yaptı. Hem de markanın yıllardır değişmeyen imaj oyuncusu olarak...

Ragga Oktay, şimdi bir zamanlar kendisine sahnede yer tanımayan pop müziğin ünlü isimleriyle reklam rekabetinin birinci liginde oynuyor. Yaptığı müziği Hollanda'daki Türkler'le Surinamlılar'ın sentezi olarak tanımlayan ve Afrika ve Arabesk müziğe yakın bulan genç sanatçı, 5 yıl aradan sonra hazırladığı yeni albümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. "Ben 1996 yılında Türkiye'ye geldiğimde çok yadırgandım. Benim müzik tarzıma karşı büyük bir önyargı vardı. Ama reklam filmleri sayesinde şunu gördüler; ben kendi müziğimi yapıyorum ve insanlar bundan çok hoşlanıyor ve eğleniyor" diyen Ragga Oktay, 5 yıldır albüm yapmamasına karşın sokakta şarkılarının söylenmesinden çok mutlu olduğunu belirtiyor. Sanatçı, "90'lı yıllardaki pop yükselişteydi şimdilerde pop yerini ragga, rap, rock gibi türlere bıraktı. Poptaki gerilemenin nedeni ise iyi şarkıların yapılamaması" diyor.

TEK RAKİBİM KENDİMİM
Ragga Oktay şöyle konuşuyor: "Aslında rap müzikte de büyük bir yükseliş yok. Rap müzik yaptığını söyleyip ona buna sataşan bazı arkadaşlar, çıkıp popçularla birlikte ticari rap şarkılarına imza atıyorlar. Ben bu zamana kadar meşhur olmak için bir şey yapmadım. Allah'ın verdiği ilhamla duygularımı paylaşıyorum. 90'ların popçularının albümleri şimdi satmıyor ama Cartel gibi piyasayı sallayan rapçi de yok!" Mustafa Sandal, Tarkan gibi isimlerin yer aldığı GSM şebekelerinin reklamları arasındaki rekabete dahil olmak istemediğini de söyleyen sanatçı, "Benim tek rakibim kendimim. Yıllardır reklamlarda varım. Kimseyle ilgilenmeden kendimi daha iyi nasıl aşarım diye düşünüyorum" diyor.